Kevés érthetetlenebb dolog történt a televíziós piacon idén nyáron az HBO-nál lezajlott folyamatoknál. Mint ismert: a cégnél gyakorlatilag baltával kezdték irtani a saját sorozatokat és filmeket, köztük például olyan szériákat is eltüntetve, amelyeket csak nemrég mutattak be a közönségnek.
Ilyen volt például a magyar sikersorozat, A besúgó és az Aranyélet is, amely egyik pillanatról a másikra törlődött a cég streamingoldaláról, az HBO Maxról.
Lekerült A besúgó című sorozat és több más tartalom is az HBO MaxrólA besúgóhoz hasonlóan eltűnt több európai és régiós saját gyártás a kínálatból, és nem elérhető már. |
A törléseket előbb azzal magyarázták, hogy az amerikai HBO és a Discovery hamarosan összeolvad, így a 2020-ban startolt Max napjai meg vannak számlálva. Később azonban a tulajdonos Warner Bros. Discovery még nagyobb kaszálásba kezdett, költségcsökkentésre hivatkozva. Így végezte például kukában a kvázi már leforgatott Batgirl című film, de számos olyan sorozatot is töröltek, amelynek már zajlottak a munkálatai.
Egy vagyont költött rá, az utolsó pillanatban mégis lefújta új filmjét a WarnerA Batgirlre 90 millió dollárt költött a stúdió, le is forgatták, mégsem lesz bemutató. |
A CNN – amely egyébként szintén a Warner tulajdona – most megpróbált válaszokat adni arra, hogy mi is állhatott a háttérben. A lap szerint három okkal magyarázhatók a törlések: költségvetési, tartalomváltozási és – amely a leginkább egyértelmű – nézettségi okok miatt tűntek el produkciók. A CNN kiemeli: attól még, hogy az HBO Max saját gyártású sorozatokat adott le, azok sincsenek ingyen. A vetítések után ugyanis jogdíjat fizetnek a stábnak, a szereplőknek.
Évente nagyjából százmillió dollárt takaríthat meg az HBO azzal, hogy több sorozatát is törölte.
A Warner Bros. Discovery egyébként összesen 3 milliárd dolláros költségcsökkentést ígért a befektetőknek, így érthetők ezek a kis lépések is.
Azaz elsősorban olyan sorozatokat tüntettek el, amelyek a nézettség miatt nem tudtak megtérülni, vagy pedig a stáb mérete miatt túl drágák voltak. A kaszának elsősorban a gyermektartalmak estek áldozatául, azért is, mert ezen a területen a versenytársak – például a Netflix és a Disney – sokkal erősebbek, így az HBO Max inkább a felnőtteknek szóló drámasorozatokra és filmekre koncentrál.
A CNN szerint a streaming hátrébb kerülésében az is szerepet játszik, hogy a cégcsoport új vezérigazgatója, David Zaslav elődjével szemben a hagyományosabb bevételi forrásokat részesíti előnyben, mint például a kábeltévés előfizetéseket. Igaz, a számok alapján ez igencsak merész ötletnek tűnik, hiszen streamingszolgáltatókat már többen néznek az Egyesült Államokban, mint hagyományos kábeltévét. Arról, hogy tényleg megéri-e ez a nagy törlés, a CNN-nek nyilatkozó szakértők is csak annyit tudnak mondani: majd az idő eldönti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.