A koronavírus-járvány hatására megszaporodtak a különböző alapjövedelemmel kapcsolatos kezdeményezések az Egyesült Államokban, és lassan a kísérletek eredményei is elkezdtek csordogálni. A szerdán közzétett adatok szerint több mint 20 városban havi ezer dollárig terjedő összeget kaptak a kedvezményezettek, akik főként egyedülálló, gyerekes, színesbőrű nők voltak a szegénységi küszöb közelében.
A több mint 5500 résztvevő a kapott pénz legnagyobb részét, mintegy 40 százalékát különböző kiskereskedelmi üzletekben költötte el, amit az étel kategóriája követett, több mint 28 százalékos részesedéssel,
hogy aztán a közlekedési kiadások közel 10 százalékos aránya következzen, miközben szórakozásra kevesebb mint 5 százalék jutott.
A kezdeményezéshez több mint 30 város csatlakozott, így a továbi szereplők eredményei is várhatók majd. A projekt mögött a Stanford Basic Income Lab, a Center for Guaranteed Income Research és a Mayors for a Guaranteed Income csoport áll.
Az utóbbi csoport alapítója, a kaliforniai Stockton volt polgármestere, Michael Tubbs elmondta, azt akarták bemutatni, hogy a stocktoni tapasztalat nem a szerencse műve. A településen 2019-ben elindított kísérlet ugyanis arra jutott, hogy
a jövedelmet megkapók főként élelmiszerre és más létfontosságú cikkekre költötték a pénzt, és a kontrollcsoportnál nagyobb arányban helyezkedtek el teljes állásban.
A mostani adatok is rámutatnak azonban arra, hogy hogyan változott a garantált jövedelemért küzdő mozgalom, amely a feltétel nélküli, általános alapjövedelem követelésével indult. A programok mára azonban igyekeznek jóval célzottabbak lenni, így például az alabamai Birminghamben új anyák, a floridai Gainesville-ben börtönből szabadultak, a minnesotai St. Paulban művészek, a dél-karolinai Columbiában apák voltak a kedvezményezettek – olvasható a Bloomberg összefoglalójában.
Az országot jellemző jövedelmi viszonyok miatt a programban részt vevők 40 százaléka volt afroamerikai, 33 százalék kevert, 25 százalék latinó, és hatból csak egy résztvevő azonosította magát fehérként.
Összességében az alacsony jövedelmű, színesbőrű nők jártak jól a kísérlet során. Ez már csak azért is érdekes, mert mintegy 40 éve, a Reagan-kormányzat idején őket még segélykirálynőként becsmérelte a politika.
Kutatások szerint a készpénzes segítség a csecsemők agyműködését is javítja és segíti, mivel a szülők több időt tölthetnek a gyerekeikkel. A mostani projektek egy részét direkt randomizált és ellenőrzött kísérleteknek szánták, és céljuk az is, hogy a jóléti kiadásokkal járó stigmákat eltöröljék. Azonban a legtöbb ezek közül ennek megfelelően kísérlet, amelynek hosszú távú jövője az országos törvénykezéstől függ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.