Olyan vészhelyzeti hatalmat szeretne az Európai Bizottság, amely lehetővé tenné, hogy kulcsfontosságú termékek gyártására és felhalmozására kényszeríthesse a vállalatokat – derül ki egyes kiszivárgott javaslatokból.
A tervezett közös piaci vészhelyzeti eszközt szeptember 13-án mutathatják be, és az elképzelések szerint a járvány, valamint az orosz–ukrán háború okozta ellátási nehézségekre adna választ, miközben más országokat is eltántoríthat hasonló intézkedésektől, mielőtt arról konzultálnának az unióval.
A javaslat várhatóan nagy vitát vált ki, hiszen több tagállamot aggodalommal tölthet el a bizottságnak juttatott hatalom, míg más
kritikusoknak a tervezet a kínai típusú kapitalizmust juttatja az eszébe.
Ráadásul ahhoz, hogy valóban életbe is lépjen, a tagállamok és az Európai Parlament jóváhagyása is szükséges, ám ennek a megszerzése hónapokat vehet igénybe.
Amennyiben a tervezetet elfogadják, úgy a bizottság kérheti a tagállamokat arra, hogy szervezzék át az ellátási láncaikat, és amilyen gyorsan csak lehet, fokozzák a válság szempontjából kritikus javak termelését. Ennek keretében a meglévő kapacitás kibővítését, átalakítását és újak kialakítását is elrendelhetné a bizottság, csakúgy, mint a krízis szempontjából fontos termékek piacra dobását – derül ki a Reuters birtokába jutott tervekből.
A vállalatokat kötelezhetik bizonyos árucikkek gyártásának előtérbe helyezésére.
Azon cégek, amelyek hamis vagy félrevezető információkat szolgáltatnak a testület számára, 300 ezer eurós bírságra is számíthatnak, míg a különböző létfontosságú termékek elsőbbségét megsértő vállalatok minden nap azbátlagos napi forgalmuk 1,5 százalékára lesznek büntethetők a tervek szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.