A sorozás elől menekülő oroszok nem számíthatnak az ország uniós szomszédainak jóindulatára. Lengyelország, Észtország, Lettország és Litvánia a mobilizáció hírére gyorsan közölte, hogy nem kíván változtatni menedékjogot biztosító politikáján, így az, hogy valaki sorköteles Oroszországban, nem jár automatikusan menedékjoggal.
A bevonulás megtagadását 10 éves börtönnel büntető országból így egyre nehezebb lelépni, különösen, hogy a legtöbb európai repülő- vagy vasútjárat a szankciók miatt már nem üzemel,
Azoknak sincs könnyebb dolguk, akik közúton hagynák el az országot mielőtt megkapnák a behívót, ugyanis továbbra is egyedül Finnország felé állnak nyitva a határok, ám pénteken a finn kormány is úgy döntött, hogy korlátozni kívánja az országba lépő oroszok számát. Csütörtökön pedig Norvégia – amely nem EU-tag, de része a schengeni zónának – felfüggesztette azt a vízummegállapodást, amely a két ország között egyedüliként nyitva álló sarkvidéki Storskog határátkelőn könnyítette meg az oroszok beutazását. Így a Mongólia felé vezető határátkelőkön alakulnak ki sorok.
Paradox módon az ukránok is azt kérik Európától, hogy ne nyújtson segítő kezet a sorozás elől menekülő oroszoknak. Mihajlo Podoljak, Zelenszkij tanácsadója a Twitteren azt javasolta a kényszersorozás útján Ukrajnába érkezőknek, hogy az első adandó alkalommal inkább adják meg magukat.
Azt, hogy az unió kiknek és milyen alapon biztosít menedékjogot, azt az EU szabályainak megfelelően esetenként kell eldöntenie a bevándorlási hatóságoknak.
Korábban már volt azonban példa arra, hogy az európai országok menedékjogot adtak a kényszersorozás elől menekülőknek,
így a 2015-ös menekültválság idején a Földközi-tengeren legnagyobb számban átkelő eritreaiaknak.
A mobilizáció elől az országot elhagyó oroszokat a lengyel és balti hatóságok aligha részesítik menekült státuszban. Németországban azonban más a helyzet, így több koalíciós miniszter is beszélt arról, hogy üdvözlik a háború elől menekülőket is, és a kérdés az Európai Bizottság napirendjére is felkerült. Mindez azt követően merült fel ismét, hogy korábban több európai ország hozott intézkedéseket az orosz turisták távoltartása érdekében, miközben Franciaország és Németország amellett érvelt, hogy nyitva kell hagyni az ajtókat a Putyin rendszeréből menekülők előtt – írja a The Wall Street Journal.
Amennyiben a menedékjogot a sorozás alá esőkre is kiterjesztik, úgy több száz ezer ember érkezhet a kontinensre.
A vita fő kérdése az, hogy milyen stratégia segíthet az orosz invázió visszaverésében. Akik a menekülők előtt becsapnák az ajtókat, úgy gondolják, hogy ezzel a belföldi nyomást erősíthetik a rendszeren,
Ugyanakkor egészen más következtetésre jutott Bill Ackman amerikai milliárdos, aki szerint az orosz bevándorlók befogadása az infláció letörését is segítheti. Szerinte ugyanis míg a Fed csupán a kereslet csökkentésével tudja visszafogni a drágulást, addig a bevándorlás a kínálatot növelheti, és amennyiben ez agyelszívással párosul, úgy az az orosz gazdaságot is gyengíti – írja a Fortune.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.