A Nature című folyóiratban publikált tanulmány szerint az eddig gondoltnál több tízezer évvel korábban, már 31 ezer éve végeztek az emberek szakképzett amputációt. A bizonyítékot, egy szokatlanul jó állapotban megőrződött csontvázat, két éve találták meg az indonéziai Borneó szigetén, a Liang Tebo barlangban. Csak a bal lábfej és a boka hiányzott.
A kutatócsoport most meg tudta állapítani, hogy a gyermek alsó lábszárán az ízületeket szándékosan távolították el. A csonk meglepően jó állapotban volt, és a tiszta vágás azt mutatja, hogy a lábát amputálták.
A csont a gyógyulás jeleit mutatta, a páciens tehát túlélte a beavatkozást, a fogakon elvégzett szénizotópos vizsgálat pedig azt is bebizonyította, hogy utána is legalább hat-kilenc évig életben maradt.
Azt viszont egyelőre nem sikerült megállapítani, hogy miért volt szükség az amputációra, valamint azt sem, hogy izolált esetről van-e szó, vagy a korabeli világban máshol is végeztek hasonló operációkat.
„Óriási meglepetés volt, hogy ez az ősi vadászó-gyűjtögető túlélt egy nagyon súlyos és életveszélyes gyermekkori műtétet, hogy a seb csonkká gyógyult, majd évekig élt hegyvidéki terepen megváltozott mozgásképességgel” – idézte az ausztrál ABC News Melandri Vlokot, a Sidney-i Egyetem biorégészét, aki szerint a felfedezés jelentős közösségi gondoskodásra utal.
Az új felfedezés azt mutatja, hogy az emberi anatómia, valamint az izom- és érrendszerek részletes ismerete már 31 ezer évvel ezelőtt is létezett. Ez jóval korábban történt, mint az előző legrégebbi ismert amputáció, amelyet egy Franciaországban talált 7000 éves csontvázon figyeltek meg.
A Ling Tebo mészkőbarlang el van zárva a világtól, csak az év bizonyos szakában, csónakon közelíthető meg.
A hegyvidéki régió számos barlangjához hasonlóan ez is gazdag ősi művészeti alkotásokban,
a kamrák falait például élénkvörössel kiemelt kézfejek képe díszíti, amelyek közül néhány a környéken akár 40 ezer éves is lehet. Az azonban rejtély, hogy ki hagyta hátra ezeket a kompozíciókat. Kőből készült szerszámokat is találtak a barlangokban, emberi maradványokat azonban ritkán, mivel a forró, párás éghajlaton, ahol rengeteg a rovar, a testek hamar elbomlanak. A mélyebben fekvő, hidegebb barlangok sem védik jobban a maradványokat, mivel savas a talaj a denevérek ürülékétől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.