Csütörtökön egész Ukrajnát érinthetik az akár négyórás áramkimaradások – közölte az ukrán Ukrenergo áramszolgáltató.
Az áramkimaradásokra készülve az Ukrenergo felhívást intézett az ukránokhoz, hogy töltsék fel vízkészleteiket, továbbá arra kérték a lakosságot, hogy a szükséges elektronikai eszközeiket (telefonjaikat, power bankjeiket, zseblámpáikat és akkumulátoraikat) is mind tegyék töltőre – írta a BBC. A vállalat szerint az elmúlt tíz napban több támadás érte az erőműveket, mint az azt megelőző háborús időszakban összesen. Az ukrán erőművek 30 százaléka megsemmisült az orosz légicsapások következtében – mondta csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Az Ukrenergo a közösségi médiában jelentette be, hogy csütörtökön energiafogyasztási korlátozásokat fognak alkalmazni, amit a rendszer kiegyensúlyozott működése érdekében kell végrehajtaniuk.
A hatóságok felszólították a lakosságot, hogy csökkentsék az áramfogyasztásukat.
Nem zárjuk ki, hogy a hideg idő beálltával gyakrabban fogjuk erre kérni a lakosságot
– tudatta az Ukrenergo.
Az áramkimaradások Ukrajna bármely területén előfordulhatnak reggel 7 óra és este 10 óra között, és azt tanácsolták a lakosoknak, hogy ellenőrizzék a regionális hálózatüzemeltetők honlapjait a további információkért.
A szórványos áramkimaradások már eddig is érintették a fővárost, Kijev és Ukrajna egyéb régióinak egyes részeit. Az orosz rakéták Ukrajna-szerte megrongálták az infrastruktúrát, például a nyugat-ukrajnai Lvivben is. A nyugati vezetők elítélték az infrastruktúrát ért támadásokat, terrorcselekményeknek minősítve azokat:
A polgári infrastruktúra – különösen az elektromos áram ellen – irányuló orosz támadások háborús bűncselekmények – tweetelte Ursula von der Leyen, az EU Bizottság elnöke.
A döntés egy nappal azután született, hogy Oroszország hadiállapotot hirdetett ki az általa elcsatolt ukrajnai területeken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.