BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ukrajna jövője végérvényesen elveszett a háborúban

A második világháború miatt elindult demográfiai válság visszafordíthatatlanná vált az orosz támadás miatt. Rengeteg ember menekült el az országból, illetve az elcsatolt területekkel is több millió lakost vesztett Ukrajna. A szakértők szerint nagy mértékű gazdasági fellendülés nélkül a menekült ukránokat soha nem lehet visszacsábítani. A népesség csökkenése miatt sokan attól tartanak, hogy Ukrajna, még ha meg is nyerné a háborút, a jövőjét már elvesztette.

A 2022. február 24-én elkezdődött orosz–ukrán már most megpecsételte Ukrajna sorsát. Ha a nyugati szövetségesek mértéktelen támogatásával Kijevnek sikerülne kisöpörnie az inváziós erőket az ország területéről, még akkor sem fog visszatérni az élet a normális kerékvágásba. Ukrajnában évtizedekkel ezelőtt elindult egy demográfiai hanyatlás, amit a háború végérvényesen visszafordíthatatlanná változtatott – erről az Aljazeera írt.

Inside A Kyiv-Area Maternity Hospital After A Month Of War
Fotó: Anastasia Vlasova / Getty Images

1991-ben még 52 millió volt Ukrajna lakossága. 

A jelenlegi hivatalos adat 43 millió fő, de vannak becslések, amik ennél is alacsonyabb számot sejtetnek.

Oroszország támadása óta amellett, hogy rengeteg ember menekült el az országból, az elcsatolt területekkel is több millió főt veszített Ukrajna. A Krím-félszigettel több mint 2 millió főt veszített az ország, illetve további milliókat a Donbasz annektálásával.

A háború előtt nagyjából 8 millió ukrán dolgozhatott szerte Európában. Ez a vízummentességnek volt köszönhető, az ukrán munkások könnyen tudtak teljes vagy részmunkaidős állásokat vállalni az unióban. Sokan voltak szezonális munkások, sofőrök, építőmunkások, akik csak időszakosan, vagy csak az ünnepekre utaztak haza. Az általános trend az volt, hogy az ukrán fiatalok elmentek pénzt keresni az Európai Unióba, majd Ukrajnában vettek egy házat és letelepedtek családot alapítani. 

Ez a nagyjából 8 millió fiatal már soha nem fog visszatérni az anyaországába. 

Kijev azt kéri az ukrán menekültektől, hogy ne térjenek haza idén

Az ukrán energiaszektor így sem tudja ellátni a lakosságot a téli hónapokban, ezért nem lenne jó ötlet, most hazamenni.

Az ukrajnai háború a második világháború óta a legnagyobb menekülthullámot gerjesztette Európában. 

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének adatai szerint az invázió kezdete óta 7,7 millió Ukrajnából érkező menekültet regisztráltak Európában. 

A legtöbben Lengyelországba mentek. 

A demográfiai katasztrófa nem most kezdődött

Ukrajna demográfiai hanyatlása még a szovjet korszakban kezdődött. A második világháború alatt a népesség drasztikusan lecsökkent, ez után pedig nem tudott ismét felívelni a születésszám. A Világbank adatai szerint 

Ukrajnában 2020-ban a reprodukciós ráta 1,22 pont volt, ami az egyik legalacsonyabbnak számított a világon. 

Összehasonlításképpen ez az arányszám Kanadában 2,2, Oroszországban 1,51, az Egyesült Királyságban 1,56 és Peruban 2,21 pont volt globális átlagban.

Maternity Ward Patients In Kyiv Hospital Move To Bomb Shelter Amid Russian Attack
Fotó: Chris McGrath /Getty Images

A háború miatti elvándorlás, illetve az összeomló gazdasági környezet nem teszi majd lehetővé a népességszám növekedését a szakértők szerint.

Akik most elmenekülnek az országból, azok nem fognak visszatérni, ha az ország nem kínál nekik megélhetést 

– mondta Alekszej Kuscs kijevi elemző. Szerinte Ukrajnának szüksége van egy hazatelepítési programra, viszont azt csak virágzó gazdaság mellett lehet megvalósítani. A fellendülés csak akkor lehetséges, ha a teljes gazdasági modellt újragondolják. Az ukrán pénzügyi elit hozzászokott ahhoz, hogy a gabona- és az acél exportjából éljen. A szakértő hozzátette, hogy 

durva becslések szerint jelenleg az ország lakossága 30 millió fő lehet, amiből 10 millióan nyugdíjasok. 

Szombaton is tízezernél többen menekültek Magyarországra a háború elől

Az ukrán–magyar határszakaszon 6014-en léptek be szombaton Magyarországra, a román–magyar határszakaszon belépők közül pedig 6489-en nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) vasárnap az MTI-t.

Optimistább várakozást fogalmazott meg a Brémai Egyetem kutatója, Nikolay Mitrokhin. A professzor szerint akkora lesz a munkaerőhiány az országban, hogy rohamosan nőni fognak a bérek a nyugati támogatásoknak hála. A kutató úgy véli, hogy amennyiben sikerül ezt a bérnövekedést kombinálni a gazdaság modernizálásával az gyors fellendülést jelenthet az országnak, ami képes lesz visszacsábítani az elmenekült ukránokat.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.