Az ukrajnai konfliktus diplomáciai lezárását sürgette kedden Narendra Modi indiai miniszterelnök a legfejlettebb és a legnagyobb feltörekvő országokat tömörítő G20-as országcsoport Balin rendezett csúcstalálkozóján, kiemelve, hogy a háború árát a szegények fizetik meg. Beszédében közös erőfeszítéseket sürgetett annak érdekében, hogy az egész világon biztosítsák a stabilitást és a békét.
Felhívta emellett a figyelmet a globális ellátási láncok meggyengülésére, és hangsúlyozta:
egyre nagyobb nyomás nehezedik a szegénységben élőkre világszerte.
Hozzátette, a világ még nem ocsúdott fel a pandémia okozta nehézségekből sem, egyelőre mindig nem heverte ki a járványügyi intézkedések hatásait, a háború pedig további terheket ró az emberekre.
A mindennapi élet így is állandó harc a szegénységben élők számára. Nem tudnak megbirkózni az újabb szerencsétlenséggel
– fogalmazott. Megegyezést sürgetett egyúttal a műtrágya- és gabonaszállítás ügyében, kiemelve: a ma műtrágyaválsága a holnap élelmiszerkrízise.
Bár India hivatalosan nem ítélte el Oroszország Ukrajna elleni invázióját, Modi szeptemberben leszögezte Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy ma nem a háború korát éljük. Oroszország évtizedek óta India legnagyobb hadifelszerelés-szállítója, és az indiai gyógyszerészeti termékek negyedik legnagyobb felvevőpiaca. India emellett az ukrajnai háború kezdete óta intenzíven növelte az orosz olaj- és szénvásárlásokat, Oroszország júliusban India harmadik legnagyobb szén-, májusban pedig második legnagyobb olajszállítójává lépett elő.
Kína is egységre és együttműködésre buzdította a nemzetközi közösséget. Hszi Csin-ping kínai elnök kijelentette, hogy
határozottan ellenezni kell az élelem és az energia politikai eszközként vagy fegyverként való felhasználását. Egyúttal az egyoldalú szankciók és a korlátozások felfüggesztése mellett foglalt állást.
Kína ellenzi Oroszország kizárását a G20-csoportból és más nemzetközi szervezetekből – jelentette ki Vang Ji kínai külügyminiszter a csúcstalálkozón, a Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel tartott kétoldalú találkozóján. Zaharova közlése szerint Lavrov António Guterres ENSZ-főtitkárral is kétoldalú találkozót tartott.
Az orosz külügyminiszter nem vett részt az állam- és kormányfők hivatalos ebédjén, de a második munkaülésen fel fog szólalni. Az orosz állami média szerint a csúcstalálkozó vége előtt, még kedd este visszatér Moszkvába.
G20: Zelenszkij megmondta, mi kell a háború befejezéséhezAz orosz–ukrán konfliktus lehetséges befejezésének tervét ismertette, a G20-csúcstalálkozón videokapcsolaton elmondott beszédében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. |
Később Nagy-Britannia miniszterelnöke, Rishi Sunak bejelentette, hogy további öt hadihajót építtetnek, 4,2 milliárd font értékben a BAE Systems védelmi vállalattal. A védelmi minisztérium szerint a szerződéssel 1700 munkahely fennmaradását támogatják a következő évtizedben a BAE Systems govani és scotstouni telephelyén. Az új generációs, tengeralattjárók elhárítására is képes fregattok tizenkét 23-as típusú hadihajót váltanak le a brit haditengerészetnél. A fejlesztések ellenére Sunak továbbra sem akar elköteleződni elődje, Liz Truss vállalása mellett. Truss azt ígérte, hogy a bruttó hazai össztermék (GDP) három százalékára emeli a védelmi kiadásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.