BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Imrán Hán szerint a pakisztáni kormány áll az ellene elkövetett merénylet mögött

A tegnapi merényletet túlélő Imrán Hán a pakisztáni kormányt vádolta a támadással. Sehbaz Sarif miniszterelnök elítélte az esetet, és felszólította a belügyminisztériumot, hogy indítson vizsgálatot az ügyben, a belügyminiszter pedig tagadta, hogy köze lenne a merénylethez.

Imrán Hán volt pakisztáni miniszterelnök a regnáló pakisztáni kormányfőt, a belügyminisztert és a titkosszolgálat vezetőjét vádolta meg azzal, hogy közük volt az ellene elkövetett merénylethez – írja az MTI.

Pakistani paramedics move Pakistan's former prime minister Imran Khan as he sits in a wheelchair, after speaking to media representatives at a hospital in Lahore on November 4, 2022,  a day after an assassination attempt on him during his long march near Wazirabad. - Former Pakistan prime minister Imran Khan was recovering in hospital on November 4 after a gunman shot him in the leg, with his supporters vowing the assassination attempt will not derail his "long march" bid to return to power.
Fotó: Arif Ali / AFP

Ahogy arról a VG beszámolt, a politikusra tegnap rálőttek egy felvonuláson. Hán egy konvoj élén tartott Iszlámábádba, ahova tiltakozó felvonulást hirdetett az előrehozott választás kiírása érdekében. Éppen egy lassan guruló kamionra helyezett konténer tetején állt, és onnan integetett a többezres tömegnek, amikor rálőttek. A lövések után nagy volt a fejetlenség, de a merénylőt sikerült időben megállítani, így nem tudott többször tüzelni a pisztolyával.

A volt kormányfő a lábán sérült meg, és nem volt életveszélyes állapotban.

A politikus a kórházból jelentkezve azt állította, hogy Sehbaz Sarif miniszterelnök, Rana Szanaullah belügyminiszter és Fajszál Naszir, a titkosszolgálat katonai vezetője az ő meggyilkolására készült. Közölte azt is, hogy felépülése után márciusban ismét arra hívja majd fel híveit, hogy együtt vonuljanak Iszlámábádba.

Sehbaz Sarif miniszterelnök elítélte a támadást, és felszólította a belügyminisztériumot, hogy indítson vizsgálatot az ügyben, a belügyminiszter pedig tagadta, hogy köze lenne a merényletkísérlethez. Egyúttal ígéretet tett, hogy felül fogják vizsgálni Imran Hán személyi felügyeletét, attól tartva, hogy a merényletkísérlet tovább bátoríthatja a szélsőséges nézeteket valló erőket.

Pénteken több száz tüntető csapott össze a biztonsági erőkkel Pakisztán több nagyvárosában. Iszlámábád határában kövekkel dobálták meg a rendfenntartó erőket, akik válaszként könnygázgránátokat dobtak a tüntetők közé, és gumilövedékekkel lőtték őket. A kelet-pakisztáni Lahorban több száz demonstráló felgyújtotta a helyi kormányzó házának főbejáratát. Az ország gazdasági fővárosának számító déli nagyvárosban, Karacsiban is többórás összecsapás zajlott le a rendőrség és a tüntetők között.

Imrán Hán 2018-ban került hatalomra – ellenfelei szerint az országban továbbra is jelentős befolyással bíró hadsereg támogatásával –, és azt ígérte, hogy megtöri a az ázsiai országot eddig irányító családok uralmát. Áprilisban bizalmatlansági szavazással távolították el a miniszterelnöki posztról, amiről ő azt állítja, hogy egy amerikai összeesküvés eredményeképpen a hadsereg részvételével végrehajtott akció volt. Azóta több tüntetést szervezett, és előrehozott választás kiírását követeli.

Nagy üzletet kötöttek Pekingben a pakisztániak

Megállapodott Pakisztán és Kína arról, hogy megkezdik egy közel 10 milliárd dolláros nagy sebességű vasút építését. A Pekingbe látogató pakisztáni miniszterelnök, Shehbaz Sharif és Hszi Csin-ping azután állapodtak meg a beruházásról, hogy a gazdaság lassulásával küzdő Kína a hitelezést is igyekszik visszafogni.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.