A svéd kormány nem ad ki Törökországnak négy körözött személyt, akik állítólag kapcsolatba hozhatók a 2016-os hatalomátvételi kísérletért felelőssé tett, Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muszlim hitszónokkal – jelentette csütörtökön a TT svéd hírügynökség. A TT szerint a kiadatási kérelmeket Ankara 2019-ben, illetve 2020-ban terjesztette elő Svédország és Finnország, valamint Törökország háromoldalú megállapodása előtt, amely a két észak-európai ország NATO-csatlakozásával kapcsolatos török aggályokat volt hivatott orvosolni.
A svéd legfelsőbb bíróság tavaly nyáron döntött arról, hogy ezt a négy embert nem adhatják ki, így a stockholmi vezetésnek nem maradt más választása, mint ezt a döntést követni – ismertette a TT. A svéd külügyminisztérium egyelőre nem reagált az ügyben.
A török diplomácia december végén nagyon kedvezőtlen fejleménynek minősítette, hogy a svéd legfelsőbb bíróság megtagadta Bülent Kenes török újságíró kiadatását,
akit a török vezetés mások mellett felelőssé tett a 2016-os törökországi puccskísérlet kiterveléséért, és szintén Gülen támogatójának tart.
Svédország szerint a törökök túl sokat kérnek a NATO-csatlakozáshozA védelmi egyezménybe való belépéshez Törökország támogatására is szükség van. |
A török külügyminisztériumba a nap folyamán bekérették Svédország ankarai nagykövetét amiatt, hogy egy stockholmi tüntetésen lábbal felfelé felakasztottak egy Recep Tayyip Erdogan török elnököt formázó bábut. A török kormányzati sajtóban megjelent felvételek szerint a Törökországban betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) tagjai tüntettek a stockholmi városháza előtt, de csak kevés embert látni a videón.
Elvárjuk, hogy a történtek elkövetőit azonosítsák, lefolytassák a szükséges eljárásokat és Svédország megtartsa ígéreteit
– ismertette egy török diplomáciai forrás.
A kormány védelmezi a politikai döntésekkel kapcsolatos nyílt vitát, de határozottan elhatárolódik a politikai élet szereplőivel szembeni fenyegetésektől és gyűlöletkeltéstől
– írta Tobias Billström svéd külügyminiszter mikroblogján.
Fahrettin Altun török elnöki szóvivő szerint az, hogy PKK-terroristák kihívást intézhetnek Stockholm szívében a svéd kormányhoz, bizonyítéka annak, hogy a svéd hatóságok nem tettek megfelelő lépéseket a terrorizmussal szemben.
Svédország és Finnország tavaly május közepén kérte felvételét a NATO-ba Oroszország ukrajnai háborúja miatt. Törökország egyelőre nem hajlandó ratifikálni a NATO-felvételhez szükséges csatlakozási jegyzőkönyveket. A török vezetés azzal indokolja húzódozását, hogy a két tagjelölt állam „terrorszervezeteket” támogat, mint például a PKK-t.
Június végén már megoldódni látszott a vita. Törökország azonban most úgy véli, hogy különösen Svédország nem tett még eleget a megállapodásnak. Ankara egyebek mellett állítólagos terroristák kiadatását követeli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.