Kétoldalú, átfogó védelmi megállapodást kötött szerdán Londonban Rishi Sunak brit és Kisida Fumio japán miniszterelnök. A két ország között több mint száz éve a legnagyobb horderejű katonai egyezség jelentősen bővíti Nagy-Britannia és Japán védelmi és biztonsági együttműködését a Downing Street szerdai közlése szerint.
A megállapodás értelmében a többi között lehetővé válik a két ország számára fegyveres erők állomásoztatása egymás területén, és ennek révén mód nyílik az eddigieknél nagyobb kiterjedésű, összetettebb hadgyakorlatok közös tervezésére és kivitelezésére.
A brit miniszterelnöki hivatal közleménye kiemelte, hogy Nagy-Britannia az első európai ország, amellyel Japán ilyen típusú – egymás területéhez is viszonos hozzáférést biztosító – védelmi együttműködési megállapodást köt. Az egyezség előkészítése még tavaly májusban, a kettővel ezelőtti brit miniszterelnök, Boris Johnson hivatali idejében kezdődött, és most jutott el a megállapodás aláírásáig.
A közlemény arra is rámutat, hogy
a brit–japán védelmi szerződés megkötése előtt alig néhány héttel állapodott meg Nagy-Britannia, Japán és Olaszország a Global Combat Air Programme (globális harcirepülőgép-program) nevű kezdeményezésről,
amelynek célja új generációs harcirepülőgép-típus közös kifejlesztése.
Rishi Sunak és Kisida Fumio kétoldalú megbeszélésén várhatóan szóba kerül Nagy-Britannia csatlakozása az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség (CPTPP) nevű szabadkereskedelmi szerveződéshez. London 2021. február 1-jén, egy évvel a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után terjesztette be hivatalosan csatlakozási folyamodványát a CPTPP-hez.
Noha az egyezség eredeti, Csendes-óceáni Partnerség (TPP) nevű változatát hosszú évekig tartó tárgyalások után 2016. február 4-én, az új-zélandi Aucklandben aláírta az ázsiai csendes-óceáni térség 12 állama, Donald Trump volt amerikai elnök választási ígéretéhez híven 2017 januárjában, első munkahetének első napján aláírta az Egyesült Államok kilépéséről szóló rendeletet.
A többi 11 ország képviselői 2018. március 8-án parafálták az Egyesült Államok nélküli csendes-óceáni szabadkereskedelmi övezet fenntartásáról szóló megállapodást. Az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség névvel újraformált megállapodásnak Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr és Vietnám a tagja.
Az 500 millió lakosú CPTPP-csoport évenként előállított együttes hazai összterméke (GDP) hozzávetőleg 13 500 milliárd dollár;
ez a világgazdasági szintű GDP-érték mintegy 13,4 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.