BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Védelmi megállapodást kötöttek a britek és a japánok

A megállapodás értelmében a két ország katonái egymás területén is állomásozhatnak.

Kétoldalú, átfogó védelmi megállapodást kötött szerdán Londonban Rishi Sunak brit és Kisida Fumio japán miniszterelnök. A két ország között több mint száz éve a legnagyobb horderejű katonai egyezség jelentősen bővíti Nagy-Britannia és Japán védelmi és biztonsági együttműködését a Downing Street szerdai közlése szerint.

Japan's PM Kishida to meet G7 leaders
Kisida érkezése Londonba.
Fotó: Genko Masanori / Jomiuri / Jomiuri Sinbun via AFP

A megállapodás értelmében a többi között lehetővé válik a két ország számára fegyveres erők állomásoztatása egymás területén, és ennek révén mód nyílik az eddigieknél nagyobb kiterjedésű, összetettebb hadgyakorlatok közös tervezésére és kivitelezésére.

A brit miniszterelnöki hivatal közleménye kiemelte, hogy Nagy-Britannia az első európai ország, amellyel Japán ilyen típusú – egymás területéhez is viszonos hozzáférést biztosító – védelmi együttműködési megállapodást köt. Az egyezség előkészítése még tavaly májusban, a kettővel ezelőtti brit miniszterelnök, Boris Johnson hivatali idejében kezdődött, és most jutott el a megállapodás aláírásáig.

A közlemény arra is rámutat, hogy 

a brit–japán védelmi szerződés megkötése előtt alig néhány héttel állapodott meg Nagy-Britannia, Japán és Olaszország a Global Combat Air Programme (globális harcirepülőgép-program) nevű kezdeményezésről

amelynek célja új generációs harcirepülőgép-típus közös kifejlesztése. 

Rishi Sunak és Kisida Fumio kétoldalú megbeszélésén várhatóan szóba kerül Nagy-Britannia csatlakozása az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség (CPTPP) nevű szabadkereskedelmi szerveződéshez. London 2021. február 1-jén, egy évvel a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után terjesztette be hivatalosan csatlakozási folyamodványát a CPTPP-hez.

Noha az egyezség eredeti, Csendes-óceáni Partnerség (TPP) nevű változatát hosszú évekig tartó tárgyalások után 2016. február 4-én, az új-zélandi Aucklandben aláírta az ázsiai csendes-óceáni térség 12 állama, Donald Trump volt amerikai elnök választási ígéretéhez híven 2017 januárjában, első munkahetének első napján aláírta az Egyesült Államok kilépéséről szóló rendeletet.

A többi 11 ország képviselői 2018. március 8-án parafálták az Egyesült Államok nélküli csendes-óceáni szabadkereskedelmi övezet fenntartásáról szóló megállapodást. Az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség névvel újraformált megállapodásnak Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr és Vietnám a tagja.

Az 500 millió lakosú CPTPP-csoport évenként előállított együttes hazai összterméke (GDP) hozzávetőleg 13 500 milliárd dollár; 

ez a világgazdasági szintű GDP-érték mintegy 13,4 százaléka.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.