Harminc év után csütörtökön újranyitotta Salamon-szigeteki nagykövetségét az Egyesült Államok.
A lépés egyben üzenet, hogy Washington kész megújítani elkötelezettségét a Salamon-szigetek és az ázsiai és csendes-óceáni térségben lévő többi partnere iránt
– szögezte le Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
Washington 1993-ban zárta be Salamon-szigeteki nagykövetségét több más diplomáciai képviselettel együtt. A döntés az Egyesült Államok a hidegháború befejezése nyomán megváltozott külpolitikai iránya miatt született.
Honiara és Washington között azonban a viszony feszültté vált, miután a szigetország tavaly áprilisban biztonsági megállapodást kötött Kínával, az Egyesült Államok régióbeli riválisával, ami miatt több ország, köztük Ausztrália, Pápua Új-Guinea, Új-Zéland, a Fidzsi-szigetek, illetve az Egyesült Államok is aggodalmát fejezte ki. A kormány ugyanakkor biztosította a térség országait, hogy nem lesz katonai bázis a területén. Augusztusban a Salamon-szigetek az amerikai hadihajókat is kitiltotta kikötőiből.
A követség újranyitásával kapcsolatban Mao Ning kínai külügyi szóvivő csütörtökön annyit mondott, Peking kész együttműködni mindenkivel a környékbeli szigetországok fejlődése érdekében.
Kína senkivel nem kíván hatalmi harcokba bonyolódni az ázsiai és csendes-óceáni térségben
– jelentette ki a szóvivő. Tavaly szeptemberben a Fehér Ház már bejelentette, hogy 810 millió dolláros (289 milliárd forint) fejlesztési alapot hoz létre, amelyből a Csendes-óceán déli részén lévő szigetországokat támogatná.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.