Egy belga bíró engedélyezte az Európai Parlamentben kirobbant korrupciós botrány egyik gyanúsítottjának szabadon bocsátását. Niccoló Figá-Talamanca az egyik érintett civil szervezet főtitkára volt, és állítólag az ő keze alatt is átfolyt a több száz ezer eurónyi kenőpénz – írta a Politico.
December elején a belga rendőrség rántotta le a leplet az állítólagos korrupciós hálózatról, amely külföldi – elsősorban katari és marokkói – érdekeket szolgált az Európai Parlamentben, amiért cserébe hatalmas összegeket kaptak. Az ügy az intézmény legfelső szintjéig ért, és eddig négy gyanúsított maradt előzetes letartóztatásban.
Niccoló Figá-Talamancát hétvégén kiengedték a börtönből, ám a szabadlábra helyezésének a körülményei egyelőre nem ismertek.
Az olasz állampolgár az egyik érintett civilszervezet, a No Peace Without Justice (Nincs Béke Igazság Nélkül) főtitkára volt, és ha ez eddigi vádak igazak, személyesen is részt vett a pénzmosásban. A szervezet szóvivője elmondta, továbbra is kiállnak Figá-Talamanca ártatlansága mellett, örülnek a szabadon engedésének és most arra számítanak, hogy a hatóságok ejtik a vádakat.
Figà-Talamancát eredetileg kamerás megfigyelés mellett engedték szabadon. Miután azonban a belga ügyész fellebbezett a végzés ellen, a bíróság december végén hatályon kívül helyezte ezt, és kénytelen volt a börtönben maradni. Hogy most miért rendelte el a bíró a szabadlábra helyezését, nem világos.
Jelenleg már csak Pier Antonio Panzeri volt olasz EP-képviselő és a másik érintett civil szervezet alapítója/elnöke, Eva Kaili, a parlament volt alelnöke, valamint Kaili élettársa, Francesco Giorgi van börtönben.
A nyomozást valószínűleg jelentősen felgyorsítja, hogy Panzeri január elején vádalkut kötött a hatóságokkal, és enyhébb büntetésért cserébe megnevezte azokat, akiket megvesztegetett.
Figá-Talamanca szabadlábon helyezéséről a döntés nem sokkal azután született, hogy az Európai Parlament két további képviselőjének, a belga Marc Tarabellának és az olasz Andrea Cozzolinónak is felfüggesztették a mentelmi jogát, ezzel megnyitva az utat a nyomozók előtt, hogy kihallgassák vagy akár le is tartóztassák a két politikust.
Brüsszeli korrupciós botrány: a Katargate után sem kérnek az átláthatóságból az EP képviselőiHa a testület nem szedi magát össze, a jövőben újabb korrupciós botrányokról fogunk hallani. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.