Az észt hírszerzés szerint Oroszország még mindig képes valós katonai nyomást gyakorolni a balti államokra, ami közép- és hosszú távon növeli a térség biztonsági kockázatát.
Egy Észtország elleni orosz katonai támadás 2023-ban elég valószínűtlen, mert Oroszország katonai képességei Ukrajnában vannak lekötve
– olvasható az észt hírszerző szolgálat éves jelentésében. Ehhez azt is hozzáfűzték, hogy Oroszország harciassága és külpolitikai ambíciói jelentősen megnövelték a biztonsági kockázatot közép- és hosszú távon Észtország számára.
A hírszerzés közlése alapján a balti országok határvonalán kevesebb mint négy év alatt újjászerveződhet az orosz katonai jelenlét.
Oroszország nemrég jelentette be, hogy két évvel korábban tartja meg a nyugati határvonalon tervezett nagyszabású hadgyakorlatát, ami fokozódó nyomás alá helyezi a balti országok biztonságát.
A hírszerző szolgálat szerint az ukrán háború kitörésének évfordulójához közeledve Oroszország a hadgyakorlatot az elrettentés és a fenyegetés eszközeként alkalmazza a nNyugat ellen.
A szolgálati jelentés kiemeli:
bár Oroszország eltökélt a közel egy éve húzódó háború ügyében – és jelenleg a Kijevet támogató nyugati országokat próbálja meggyengíteni –, a taktikai atomfegyver bevetése elég valószínűtlen.
A balti államok – Észtország, Lettország, Litvánia – jelentősen növelték védelmi kiadásaikat a Krím 2014-es orosz elfoglalása óta és Oroszország ukrajnai háborúja során.
Nemrég járt le a moszkvai észt nagykövet számára a kijelölt idő, ameddig el kellett hagynia Oroszországot. Moszkva és Tallinn az ukrán háború miatt kölcsönösen kiutasította egymás diplomatáit. Észtország Ukrajna egyik legaktívabb támogatója, amiért a Kreml russzofóbnak bélyegezte az országot. Észtország lakosságának negyede orosz nemzetiségűnek vallja magát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.