Miután Rishi Sunak és Ursula von der Leyen megállapodása pontot tehet a brexitet követően Észak-Írországra vonatkozó kereskedelmi kapcsolatok vitájára, a brit miniszterelnöknek saját pártjának és az északír unionistáknak is el kell adnia az egyezséget, különben politikai szempontból nehéz helyzetbe kerülve az ellenzéki Munkáspárt segítségét kell kérnie.
Az északír Demokratiukus Unionista Párt (DUP) több mint egy éve blokkolja a hatalommegosztáson alapuló helyi kormányzat működését, hogy tiltakozzon az eredeti brexitmegállapodással szemben. Noha
a pártnak Westminsterben csupán 8 képviselője van, a londoni törvényhozásban a frakciójának méretéhez képest jelentős a befolyása.
Az, hogy Jeffrey Donaldson, a DUP vezetője nem utasította el kapásból a megállapodást, felcsillantja a reményt Sunak számára, hogy az ellenzék nélkül is képes lesz többséget biztosítani az egyezségnek. Egyelőre Sunak belső kritikusai – köztük elődei, Boris Johnson és Liz Truss – is csöndben maradtak – írja a Bloomberg.
Mindezek ellenére nem egyértelmű, hogy a várhatóan jövő heti szavazáson a konzervatívok leginkább brexitpárti képviselőit is meg kell győznie. A kilépéspárti European Research Group kedd este ül össze, hogy megvitassa a megállapodást. Noha többen a csoportból készen állnak támogatni az alkut, mások a DUP véleményére kíváncsiak, ami jelentős lázadást okozhat a konzervatívok körében. Az ERG tagjai között körbejárt
az Európai Bizottság egy jegyzete, amely szerint az egyezség a korábbi északír protokoll határain belül marad, miközben Sunak azt sejteti, hogy sikerült változásokat elérnie.
A megállapodás elfogadása ugyanakkor segítheti rendezni Brüsszel és London elmérgesedett viszonyát, miután Boris Johnson kormánya igyekezett nem tudomást venni az általa megkötött egyezségről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.