A szokásostól eltérően nem lesz záró kommüniké a G20-országok pénzügyminisztereinek az indiai Bengaluruban zajló csúcstalálkozóján, miután politikai kérdések megvitatása felbőszítette Oroszországot és Kínát – értesült a Reuters a megbeszélések részleteit ismerő, meg nem nevezett három forrásból is.
Az ukrajnai háború kirobbanásának egyéves évfordulójával egybeeső kétnapos tanácskozás fő témája a bajba került országok adósságának átstrukturálása, és ebben az ügyben a hírügynökség forrásai szerint „valamiféle elhatározás” megformálódott.
A Bloomberg korábban arról számolt be, hogy a pénzügyminiszterek már a nyolcadik olvasatát tárgyalták a tervezett zárókommünikének. A hírügynökség megszerezte a dokumentumot, és szerinte az ütközőpont a háborúra vonatkozó rész nyelvezete, amely eltérne a novemberi G20-csúcs záróközleményének viszonylag erős megfogalmazásától.
A dokumentum harmadik pontjának a háborút illető első sorai piros színben szerepeltek, ami arra utal, hogy a küldöttek ezen a részen veszhettek össze.
Az Egyesült Államok, illetve a fejlett országok G7 csoportjába tömörült szövetségesei ragaszkodtak hozzá a bengalurui találkozón, hogy a kommüniké kereken ítélje el az egy éve zajló orosz inváziót, Peking és Moszkva képviselői azonban ezt ellenezték, sőt nehezményezték, hogy a találkozó egyáltalán politikai kérdésekkel foglalkozik – értesült a Reuters küldöttektől.
A háború és a nyugati szankciók szélesedő szakadékokat ütöttek a világpolitikában. A nyugati államokon kívül a világ nagy része nem csatlakozott a szankciókhoz, és a legnagyobb feltörekvő gazdaságok politikusai a nyugati nyomásra sem voltak hajlandók elítélni Moszkvát az invázióért.
India, a világ második legnépesebb országa, amely a csúcs rendezője, azt igyekezett elérni, hogy a kommünikében ne szerepeljen a „háború”" szó – értesült korábban a Reuters.
Pekingnek a békéről, Washingtonnak a kínai fegyverszállításról szólFolyik a helyezkedés a nagyhatalmak közt az ukrajnai orosz invázió évfordulójának kommunikálásában, jó időre meghatározó lehet, ki mit üzen. Peking békekezdeményezéssel állna elő, az amerikaiak viszont épp ezt az üzenetet hiteltelenítenék: újabb információkkal állhatnak elő arról, hogy a kínaiak egyre inkább készek fegyverszállításokkal is támogatni Oroszországot. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.