Az orosz csapatok elfoglalták Bahmut felét – közölte Jan Gagin, a donyecki térség oroszok által megbízott vezetője, Denisz Puszilin tanácsadója. Gagin a Rosszija 24 tévéadónak nyilatkozott és elmondta, hogy
az orosz erők már a tüzérségi vonalakat is felállították a városban.
Arról is beszélt, hogy a városból kivezető aszfaltozott utakat az oroszok ellenőrzik, így az ukrán katonák csak a felázott földeken keresztül tudnak menekülni. Kiemelte, hogy a visszavonulásuk is lassan halad, mivel beleragadnak a sárba. Gagin szerint
jelenleg nagyjából 10 ezer ukrán katona lehet Bahmutban.
A Ria Novosztyi azt írta, hogy az ukrán nemzetbiztonsági, védelmi és hírszerzési bizottság tagja, Szergej Rahmanyin közölte: kritikus helyzetben vannak a város védői. A bahmuti orosz fölény ellenére az ukrán hadsereg főparancsnoka, Valerij Zaluzsnij Volodimir Zelneszkij ukrán elnök utasítására elrendelte a harc folytatását.
Hétfő esti beszédében az ukrán államfő közölte, hogy egyeztetett a Bahmutot védő tábornokokkal a város sorsáról. Az elnök szerint a településen állomásozó csapatok nem akarják feladni a harcot, így úgy döntött, hogy további erősítést küldenek. Az ukrán fegyveres erők parancsnoka, Valerij Zaluzsnij a Bild német lapnak azt nyilatkozta, hogy
nem ért egyet Zelenszkij döntésével, szerinte ki kellene vonulniuk Bahmutból.
A város ostromát a hírhedté vált Wagner-csoport vezeti, viszont ez kezd konfliktushoz vezetni Moszkvában. A Wagner vezetője, Jevgenyij Prigozsin korábban arról beszélt, hogy Moszkva szándékosan visszatartja a lőszert a csapataitól. Legutóbb azt is mondta, hogy képviselőjét kitiltották az orosz katonai parancsnokságból – ezt a BBC írta. Prigozsin szerint a Wagner-csoport nélkül Oroszország hatalmas hátrányba kerülne Ukrajnában.
A bahmuti harcokról megszólalt az Egyesült Államok hadseregének korábbi európai parancsnoka. Mark Hertling tábornok szerint Oroszország megsérti a háború művészetének egyik alapvető elvét a bahmuti offenzíva során.
Szerinte az orosz csapatok élén nincs egységes vezetés, a parancsnoki lánc töredezett.
Prigozsin, Sojgu, Gerasimov és Vlagyimir Putyin orosz elnök között pattog a labda, akik sokszor egymásnak ellentmondó parancsokat adnak.
Mark Hertling szerint
egy hadsereg akkor tud hatékonyan működni, ha a kormánytól a parancsnokokon át a katonákig mindenki tisztában van a célokkal és az azok eléréséhez szükséges lépésekkel.
A volt tábornok kifejtette, hogy a célegység elvének hiánya miatt a fronton harcoló katonák szenvednek a legjobban, akik nem értik, hogy mi miért történik. Ez károsan hat a morálra és felemészti a harci kedvet. Ez a helyzet az ukránoknak kedve, akik pontosan tudják, hogy miért harcolnak, hiszen az ellenfelük egy működési zavarokkal küzdő halmazzá válik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.