Miután Franciaország szeretné, ha a közös uniós lőszerbeszerzés Ukrajna számára az európai cégeket gyarapítaná, vannak, akik a folyamat lassításával vádolják Párizst. A kétmilliárd eurós közös beszerzés nyerteseiként ugyanis a franciák olyan cégeket szeretnének látni, amelyek az unión belül vannak. Azonban ez kevés lehet, hiszen az oroszok naponta lőnek ki annyi lövedéket, amennyit Európa egy hónap alatt gyárt le.
A közös beszerzés értelme részben az, hogy a rendelés volumene a kapacitások bővítésére ösztönözze a hadiipari vállalkozásokat. A francia javaslat kritikusai szerint azonban az uniós cégekre vonatkozó követelmény lassítja a beszerzést, miközben a közösségen kívül is vannak készletek – írja a The Telegraph.
A brit lap írása szerint nem mindenki ért egyet Párizzsal, és vannak olyan uniós tisztviselők is, akik szerint a franciák saját védelmi iparuk erősítésére szeretnék használni a fegyverszállításokat.
Az EU tagállamai eddig mintegy 350 ezer 155 milliméteres tüzérségi lövedéket küldtek Ukrajnába,
ám ez kevés az üdvösséghez, hiszen napi 6 ezret ki is lőnek ezekből, miközben az oroszok napi 20 ezer lőszert használnak el.
Noha Kijev támogatja az uniós közös beszerzést, amely egymillió töltényt vásárolna, a múlt héten Olekszij Reznyikov ukrán hadügyminiszter már arról beszélt, hogy még ez is kevés lehet. Az uniós hadügyminiszterek tanácskozásán Reznyikov arról beszélt, hogy hazájának havonta 100 ezer 155 milliméteres lövedékre lenne szüksége, hogy enyhítse a harctéri hiányt.
Az EU újabb döntéseket hoz az orosz támadás ellen védekező Ukrajna folyamatos lőszerellátásának további javításáról a tagállami vezetők következő találkozóján – mondta Olaf Scholz német kancellár csütörtökön a szövetségi parlamentben.
A kancellár a tagállami állam-, illetve kormányfőket összefogó Európai Tanács március 23-án kezdődő kétnapos tanácskozására kidolgozott német álláspontot ismertetve aláhúzta, hogy
Németország az európai partnereivel együtt gondoskodik arról, hogy Ukrajna továbbra is megkapja az orosz támadás elleni védekezéshez szükséges fegyvereket és egyéb hadifelszerelést.
Különösen fontos a gyors lőszerutánpótlás, ezért az EU-csúcson intézkedéseket fogadnak el Ukrajna folyamatos és az eddiginél is jobb lőszerellátásáról. Németország a közös cél érdekében hajlandó megnyitni közbeszerzési programjait más tagállamok előtt – ismertette Olaf Scholz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.