BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felfegyverzett Reaper drónokat vásárolhat India

Ez lehet az első eset, amikor nem szerződéses szövetséges vásárolhat az eszközökből.

Hamarosan dönthet India arról, hogy egyebek mellett tengeralattjárók, szárazföldi célpontok és hajók ellen is bevethető, felfegyverzett MQ-9B drónokat vásároljon az Egyesült Államoktól, miután az ország és Kína között egyre nő a feszültség a vitatott, himalájai határon.

Fotó: AFP

Ha az üzletet sikerül keresztülvinni, ez lehet a felfegyverzett Reaper drónok első olyan eladása, amikor a vevő nem az Egyesült Államok szerződésben rögzített szövetségese. Az indiai döntés után azonban a szerződés aláírásáig akár hónapok is eltelhetnek, hiszen amerikai jóváhagyás is szükséges hozzá. 

A drónok fegyveres képességeik mellett az indiai flotta felderítési képességeit is növelhetik az Indiai-óceán térségében, ahol kínai hadihajók is egyre gyakrabban tűnnek fel.

Az indiaiak számára a robotrepülő nem lesz ismeretlen, ha sikerül nyélbe ütni az üzletet, hiszen az ország 2020 óta lízingel két darabot az eszközökből, igaz, azok csupán a Reaper drónok alapváltozatai. A 2020-as, húsz indiai és négy kínai áldozattal járó határvillongás után beszerzett drónok azonban kulcsfontosságú szerepet játszottak a kínai csapatok megfigyelésében és az indiai ellenlépések megtételében.

Egy indiai biztonsági tisztviselő szerint beszerzésük óta a drónok tízezer órát repültek, és az Ádeni-öbölig és a Délkínai-tengerig is elmerészkedtek. Új-Delhi eredetileg 30-at tervezett az eszközökből vásárolni, mintegy 3 milliárd dollárért, ám ez a legújabb értékelés szerint 18-24 darabra csökkenhet. A vásárlás most két kormánybizottság döntésétől függ, az egyiket Rajnat Szingh hadügyminiszter, a másikat Narendra Modi miniszterelnök vezeti.

Az ügylet tovább erősítené a két ország biztonsági együttműködését, mely jelentősen bővült az elmúlt években. 

Míg 2008-ban a védelmi kereskedelem gyakorlatilag nulla volt, 2020-ra már 20 milliárd dollárt ért el. Az elmúlt évtizedben számos szerződés is született a két ország között, segítve azt, hogy használják egymás katonai bázisait, és hírszerzési információkat osszanak meg egymás között – írja a The Wall Street Journal.

A General Atomics drónjai lehetnek az első jelentős amerikai fegyvereladások 2020 óta Indiának, miután akkor Új-Delhi két tucat Sikorsky MH-60R haditengerészeti helikoptert rendelt a Lockheed Martintól 2,6 milliárd dollárért.

India újabban fokozottan figyeli Kínával közös határait, miután Peking egyre agresszívabban lép fel a térségben, továbbá az ország haditengerészete is járőrözik az Indiai-óceánon, hogy figyelje a kínai flotta lépéseit. A drónok beszerzése csökkentheti ennek költségét, hiszen az üzemeltetésük olcsóbb, mint a jelenleg használt Boeing P-8I repülőké. Új-Delhi várhatóan fejlett radarokkal, szenzorokkal és más, precíziós csapásmérésre alkalmas eszközökkel kívánja megrendelni a robotrepülőket, miközben 

a gyártó General Atomics az elmúlt hónapokban több indiai céggel kötött együttműködési szerződést. 

Ezek között van az állami Hindustan Aeronautics, mely az eszközök karbantartását végzi, míg a Bharat Forge indiai konglomerátum a leszálláshoz szükséges alkatrészeket gyártja majd.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.