BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Póka Egon

Akadémia nem, de egyetem még viselheti Póka Egon nevét jövőre

Kiemelt beruházásként Póka Egon nevével egy művészeti akadémiát hoztak volna létre, ebből azonban az évek alatt nem lett semmi. Belátható időn belül viszont az általa alapított iskolának fontos szerepe lehet a jövő zenészeinek a nevelésében.

Évek óta tudni lehetett, hogy Magyarországon állami szerepvállalásra is fel kell készülnie a popszakmának, sőt a könnyűzene felsőoktatási akkreditációja is megtörtént, illetve kiemelt beruházásként már megálmodták egy új könnyűzenei központ felépítését is. 

Mégis a közvéleményt meglepte a Petőfi Zenei Tanács megalakulása, amely a jövőben érdemben befolyásolhatja a hazai könnyűzenét, és a tanács azon ötlete is, amely szerint Póka Egon nevét viselve egy új felsőoktatási intézmény is megvalósulhat.

Póka Egon
Póka Egon a tanítványai között.
Fotó: Oláh Tibor

Elúszott a Póka Egon Művészeti Akadémia

A sajtót körbejárta a hír, hogy a Demeter Szilárd vezette Petőfi Kulturális Ügynökség kezdeményezésére megalakult a Petőfi Zenei Tanács. Az alakuló ülésről megjelent beszámoló szerint a szakmai tanács célja a popkultúra, „korunk elsődleges kulturális közegének minőségelvű fejlesztése”. A Petőfi Zenei Tanács egyik tagja, Németh Alajos, a Bikini együttes basszusgitáros a Magyar Narancsnak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy „kétórás fejtágítást kaptunk az első találkozásunkkor, amikor Szilárd fölvázolta nekünk, hogy mi az elképzelése. Kész tényekkel teli csomagot nyitott ki. Rengeteg arca van a zenei tanácsnak, illetve a neki benyújtott csomagnak. Például a Hajógyár, ami egy online felület, de szóba került a művelődési házak újragondolása, illetve a Petőfi rádió és a Petőfi TV is. Az egész zenei tanácsnak az a küldetése, hogy értékálló dolgokat hozzunk létre” – sorolta a zenész. 

Németh Alajos azt is mondta, felmerült, hogy csinálni kell

jövőre egy kifejezetten popzenei zeneművészeti főiskolát. A tervek szerint a Kőbányai Zenei Stúdió (amelynek Póka az alapítója és tanára is volt – a szerk.) lenne a szakközépiskola, és afölött lenne majd ez az egyetem, ami Póka Egon névre hallgat.

A zenész hozzátette, hogy ez nem egy „zsebből kirántott, hanem valós felsőoktatási intézmény lesz. Végre egy popzeneoktatási intézmény.”

Korábban egy 2020. augusztusi kormányhatározat már döntött arról, hogy a fővárosban a X. kerületi Kőbányai úton, a MÁV Északi Járműjavító telephelyén valósuljon meg egy emelt szintű könnyűzenei képzési központ. Egy évvel később, Póka Egon, a magyar blues legendás alakja hatvannyolc éves korábban elhunyt, majd közbeszerzést írtak ki a képzési központra, amelyet már PEMA (Póka Egon Művészeti Akadémia) néven említettek. A tervezett központ több ezer négyzetméteren épülhetett volna meg, 

a beruházás azonban azóta sem valósult meg. A telephelyen a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum új épülete talál otthonra, illetve korábban már ugyanitt átadták a Magyar Állami Operaházhoz tartozó Eiffel Műhelyházat.

20210715 Budapest Volt egyszer egy Északi... a történet folytatódik című tárlatának megnyitója az Északi Járműjavító Dízelcsarnokában.Fotó: Máté Krisztián (MK) Ripost
20210715 Budapest 
Volt egyszer egy Északi... a történet folytatódik című tárlatának megnyitója az Északi Járműjavító Dízelcsarnokában.
Fotó: Máté Krisztián (MK) 
Ripost
Az Északi Járműjavító Dízelcsarnoka.
Fotó: Máté Krisztián / Mediaworks

A könnyűzenei oktatásról szóló vízió nem most merült fel először. Póka Egon korábban több helyen beszélt arról, hogy az általa vezetett Kőbányai Zenei Stúdió megállapodást kötött a Debreceni Egyetemmel, amely kísérleti jelleggel elindított egy könnyűzenei fakultációt, vagyis kurzusként elérhető volt a könnyűzenei oktatás az egyetemistáknak, azonban

idén szeptembertől a Debreceni Egyetemen már könnyűzenei alapképzésre is jelentkezhetnek a hallgatók. 

Még 2017-ben vetődött fel a könnyűzenei oktatás indításának ötlete, majd a következő évben az egyetemen létre is jött a Könnyűzenei Képzési Központ. A központ 2021 óta Könnyűzenei Intézet néven működik.

Az a célunk, hogy minél több professzionális zenész kerüljön ki a Debreceni Egyetemről

nyilatkozta korábban a Dehirnek Kapusi Kálmán, a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézetének igazgatója. A kurzuson az egyetem zeneművészeti karának oktatói és a Kőbányai Zenei Stúdió tanárai is tanítanak, a képzésre hozott pontszám nélkül várják a jelentkezőket, akiknek hangszeres gyakorlati alkalmassági vizsgán kell megfelelniük, és az azon elérhető 200 pontot duplázza az intézmény. A felvételizőknek ezenkívül felmérik a szolfézs-zenelmélet és zongoratudásukat is. Nyolc szakirány közül lehet választani: könnyűzenei gitár, basszusgitár, billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, ének, szaxofon, trombita és harsona szakirányra lehet majd felvételizni. 

Végre a rockzene is kerüljön oda, ahová elkerült a népzene meg a jazz. Legyen egyetemi katedránk, és szerezhessenek diplomát a rockzenészek vagy a popzenészek is

– foglalta össze Póka Egon egy interjújában, hogy miért fontos számára, hogy a könnyűzenét is oktassanak Magyarországon is. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.