BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Australian,Flag,With,Sydney,Harbor,Bridge,In,Background
Australian flag with Sydney Harbor bridge in background

Ausztrál hírszerzési vezető: csökken Washington technológiai előnye

A Google volt vezérigazgatója szerint Kínát nem lehet a Szovjetunióhoz hasonlítani, és ugyan a kritikus technológiák terén lesz szétválás, de Peking nem ellenség. Az ausztrál hírszerzés vezetője közben arra figyelmeztetett, hogy az erőegyensúly kezd eltolódni az Egyesült Államok irányából.

Az Egyesült Államok technológiai előnye egyre csökken, miközben az indiai–csendes-óceáni térségben az erőegyensúly kezd eltolódni az Egyesült Államok és szövetségesei irányából – jelentette ki az ausztrál hírszerzés (Office of National Intelligence, ONI) vezetője, Andrew Shearer a Sydney Dialogue konferencián.

Australian,Flag,With,Sydney,Harbor,Bridge,In,Background
Australian flag with Sydney Harbor bridge in background
Fotó: Alan L. Meakin / Shutterstock

Azt látjuk, hogy a régóta fennálló technológiai előnyünk az elmúlt években erodálódik, sőt egyes esetekben teljesen eltűnt

– jelentette ki Shearer. Az ausztrál védelmi miniszter, Richard Marles a rendezvényen közölte: az AUKUS keretében (háromoldalú biztonsági egyezmény Ausztrália, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között) a tagok védelmi technológiákat is megosztanak majd egymás között – írja a Reuters.

Ausztrália vezető kvantumszámítógép-tudósa, Michelle Simmons szerint az AUKUS-nak le kell küzdenie az együttműködés előtt álló akadályokat, például a vízumkorlátozásokat. Sürgette a három országot, hogy közösen fejlesszenek kvantumszámítógépet. Stephen Lovegrove, az Egyesült Királyság korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója arról beszélt, hogy London lemaradásban van bizonyos területeken, viszont az AUKUS javíthat a helyzeten.

Eric Schmidt, a Google volt vezérigazgatója szerint Kínát nem lehet a Szovjetunióhoz hasonlítani. Az üzletember úgy vélekedett, hogy a távol-keleti óriást pragmatikus technokraták irányítják, akik alkalmazkodnak a változásokhoz. Szerinte a kritikus technológiák terén lesz szétválás Peking és a nyugati szövetségesek között, azonban 

Kína nem ellenség, és más területeken együtt lehet vele működni.

Kiemelte a kereskedelmi kapcsolatok fontosságát, főleg Ausztrália esetében. Egyben kritizálta az amerikai kormányt, amiért korlátozza a kínai, az orosz és az indiai kutatókat abban, hogy az Egyesült Államokba költözzenek, és olyan technológiákon dolgozzanak, mint a kvantum-számítástechnika. Ausztrália Washington egyik legfontosabb szövetségese, viszont a Kínával való fagyos viszony hátrányos az ország gazdaságának.

Héjanász: amerikai Black Hawk helikopterhadat vesz Ausztrália

Rájár a rúd a francia Airbusra, Ausztráliának már nem kellenek a helikopterei, helyettük 40 Black Hawk helikoptert vesz, tovább lendítve a folyamatot, amelynek során a déli kontinens hadereje még jobban illeszkedik az amerikaihoz. A Csendes-óceánon mindkét ország számára Kína a hatalmi rivális.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.