Az Egyesült Államok technológiai előnye egyre csökken, miközben az indiai–csendes-óceáni térségben az erőegyensúly kezd eltolódni az Egyesült Államok és szövetségesei irányából – jelentette ki az ausztrál hírszerzés (Office of National Intelligence, ONI) vezetője, Andrew Shearer a Sydney Dialogue konferencián.
Azt látjuk, hogy a régóta fennálló technológiai előnyünk az elmúlt években erodálódik, sőt egyes esetekben teljesen eltűnt
– jelentette ki Shearer. Az ausztrál védelmi miniszter, Richard Marles a rendezvényen közölte: az AUKUS keretében (háromoldalú biztonsági egyezmény Ausztrália, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között) a tagok védelmi technológiákat is megosztanak majd egymás között – írja a Reuters.
Ausztrália vezető kvantumszámítógép-tudósa, Michelle Simmons szerint az AUKUS-nak le kell küzdenie az együttműködés előtt álló akadályokat, például a vízumkorlátozásokat. Sürgette a három országot, hogy közösen fejlesszenek kvantumszámítógépet. Stephen Lovegrove, az Egyesült Királyság korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója arról beszélt, hogy London lemaradásban van bizonyos területeken, viszont az AUKUS javíthat a helyzeten.
Eric Schmidt, a Google volt vezérigazgatója szerint Kínát nem lehet a Szovjetunióhoz hasonlítani. Az üzletember úgy vélekedett, hogy a távol-keleti óriást pragmatikus technokraták irányítják, akik alkalmazkodnak a változásokhoz. Szerinte a kritikus technológiák terén lesz szétválás Peking és a nyugati szövetségesek között, azonban
Kína nem ellenség, és más területeken együtt lehet vele működni.
Kiemelte a kereskedelmi kapcsolatok fontosságát, főleg Ausztrália esetében. Egyben kritizálta az amerikai kormányt, amiért korlátozza a kínai, az orosz és az indiai kutatókat abban, hogy az Egyesült Államokba költözzenek, és olyan technológiákon dolgozzanak, mint a kvantum-számítástechnika. Ausztrália Washington egyik legfontosabb szövetségese, viszont a Kínával való fagyos viszony hátrányos az ország gazdaságának.
Héjanász: amerikai Black Hawk helikopterhadat vesz AusztráliaRájár a rúd a francia Airbusra, Ausztráliának már nem kellenek a helikopterei, helyettük 40 Black Hawk helikoptert vesz, tovább lendítve a folyamatot, amelynek során a déli kontinens hadereje még jobban illeszkedik az amerikaihoz. A Csendes-óceánon mindkét ország számára Kína a hatalmi rivális. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.