BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy újabb zsoldossereg tűnt fel Ukrajnában az oroszok oldalán

A Moscow Times információi szerint az orosz rézmágnás, Igor Altuskin, akinek a Forbes adatai szerint 3,4 milliárd dolláros a vagyona, az Ukrajnában harcoló Urals Zászlóalj fő pénzügyi támogatója. Az Urals egység nem a reguláris haderő része, hanem egy önkéntes katonai csoport.

Az orosz milliáros, Igor Altuskin lehet az Ukrajnában harcoló Urals Zászlóalj fő pénzügyi támogatója. Az Urals Zászlóalj egy PMC, vagyis zsoldoscsoport, akárcsak a hírhedt Wagner-csoport.

A Russian serviceman keeps watch from the hatch of a military vehicle as the delegation of the International Atomic Energy Agency (IAEA), including its head Rafael Grossi, visits the Russian-controlled Zaporizhzhia nuclear power plant in southern Ukraine on March 29, 2023. (Photo by Andrey BORODULIN / AFP)
UKRAINE-RUSSIA-CONFLICT
Fotó: Andrey Borodulin / AFP

A Forbes szerint Altuskin vagyona 3,4 milliárd dollár lehet. Ő a jekatyerinburgi Russian Copper Company alapító tulajdonosa. Ez Oroszország egyik legnagyobb rézgyára.

Felszerelést és egyéb dolgokat biztosít. Ez az ő zászlóalja (az Urals Zászlóalj). Ez az információt a parancsnokuktól kaptam 

– nyilatkozta az orosz védelmi minisztérium egyik tisztviselője a Moscow Timesnak. A lap azt írta, hogy az oroszok a súlyos veszteségek és az elnyúló frontvonalak miatt emberhiánnyal küzdenek. A Kreml emiatt arra kényszerül, hogy önkéntes katonák mellett zsoldoscsoportokkal kössön szerződést a harc folytatása érdekében.

Videón mutatják: a Wagner-zsoldosok összecsapnak az ukránokkal a bahmuti acélgyárban

Az orosz RIA Novosztyi újságírói keresték fel a Bahmutban harcoló Wagner csoport tagjait, miután Jevgenyij Prigozsin bejelentette a város elfoglalását. A tudósítók az északi AZOM-gyárnál találkoztak a zsoldossereg egy osztagával, akik tűzharcba keveredtek az ukránokkal. Az összecsapásról felvételek is készültek.

Altuskin szerepvállalását az Urals Zászlóaljban a jekatyerinburgi székhelyű Special Force Veterans Fund vezetője, Viktor Jarkov is megerősítette. Állítása szerint a PMC (magánhadsereg) már 2014 óta küld zsoldosokat Ukrajnába. Jarkov arra a kérdésre, hogy ki finanszírozza az Urals Zászlóaljat, válaszolta azt, hogy 

Altuskin a réztársaságon keresztül.

Hozzátette, hogy vannak mások is a PMC mögött, de azt nem volt hajlandó elmondani, hogy kik.

A Russian Copper Company tagad

A Moscow Times megkereste a rézvállalatot, hogy erősítse meg a kapcsolatot Altuskin és az Urals Zászlóalj között. A társaság mindent tagadott.

Az orosz rézvállalat és vezetése semmilyen módon nem vesz részt, és soha nem vett részt a különleges katonai műveletben lévő egységek létrehozásában és finanszírozásában 

– áll az RCC közleményében. Az orosz védelmi minisztérium nem reagált.

Az nem világos, hogy Altuskin mekkora összeggel finanszírozza a Urals Zászlóaljat, valamint az sem, hogy a PMC-nek hány katonája van és hol állomásoznak Ukrajnába. 

Az állami Russia Today februárban azt állította, hogy az Urals Zászlóalj Kreminna város közelében tartózkodik.

Az oroszt emberi jogi szervezet, a Russia Behind Behinds vezetője, Olga Romanova a Moscow Timesnak azt nyilatkozta, hogy 

Altuskin a kezdeteknél Jevgenyij Prigozsint próbálta utánozni, amikor megszervezte az Urals Zászlóaljat. 

Kiszivárgott a Wagner-vezér régebbi önéletrajza, érdekes dolgok derültek ki Jevgenyij Prigozsinról

Az Ukrajna ellen indított háború miatt reflektorfénybe került a Putyin séfjeként ismert Jevgenyij Prigozsin, a Wagner csoport alapítója. A zsoldossereg vezére korábban egy vendéglátóhelyet üzemeltetett, amely kapcsolatban állt a Kremllel, innen a gúnyneve. Ma már a Wagner csoportról ismeri a nevét a világ, és az ukrajnai harcokban való részvétele miatt az egyik legismertebb orosz politikai szereplő lett belőle.

A Wagner csoporthoz hasonlóan az Urals is börtönökből toborzott harcosokat a soraiba. Állítólag Prigozsin fellépett a vetélytárs PMC csoportokkal szemben, és ellehetetlenítette, hogy mások is börtöntoborzást folytassanak Oroszországban. Később ezt a tevékenységet az orosz védelmi minisztérium átvette a Wagnertől.

Altuskin kezdetben ócskavas-kereskedőként dolgozott, és 2004-ben alapította meg a Russian Copper Companyt. Ma a vállalat Oroszország harmadik legnagyobb réztermelője, több bányászati és kohászati üzeme van, illetve Kazahsztánban is található egységei. 

Altuskin a 48. leggazdagabb orosz, 

viszont a Forbes úgy tudja, hogy 2022-ben a vagyona jelentősen megcsappant, mivel az orosz réz ágazatot rosszul érintették az ukrajnai háborúra adott szankciók. Altuskint és családját egyetlen nyugati állam sem sújtotta szankciókkal.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.