Újabb botrány rázta meg Brüsszelt, miután kiderült, hogy az Európai Bizottság tisztviselői több száz alkalommal repülhettek ingyen, amit lobbisták, tanácsadók és ügyvédi irodák finanszíroztak. Az átláthatóságért kampányolók szerint ezzel is befolyásolták a testület munkáját – írta a Politico.
Az unió versenyjogi tisztviselői tavaly 150 alkalommal vettek részt olyan kiküldetéseken, amelyeket részben vagy egészében harmadik felek fizettek. Az esetek jelentős részében a bürokraták utaztatását külső szereplők, elsősorban ipari csoportok, ügyvédi irodák és tanácsadó cégek fizették
– olvasható az Európai Bizottság nyilvánosságra hozott dokumentumaiban.
A leleplezés az idén már sokadik alkalommal tüzelte fel a európai politikusok és az átláthatóságért küzdők aggodalmait, hogy EU működésére túl nagy befolyással vannak külső érdekcsoportok. A tavaly decemberben kirobbant Katargate-botrány után elindított vizsgálatok pedig azt mutatják, hogy Brüsszelben szinte mindenhol csontvázak bujkálnak a szekrényben.
A nyilvánosságra hozott információk tovább fokozzák az Európai Unió intézményeire nehezedő nyomást, amelyek most is az árral szemben küzdenek a hírnevük helyreállításáért és az etikus magatartás normalizálásáért. Az ehhez hasonló botrányok azonban újabb arcvesztést jelentenek azoknak a tisztviselőknek, akik társaikkal együtt korábban a korrupció elleni harcról prédikáltak.
Múlt hónapban a bizottság megszigorította az utaztatásra vonatkozó szabályait, miután napvilágra került, hogy az EU volt közlekedési minisztere – Henrik Hololei – egy tucat alkalommal repülhetett ingyen Katarba, miközben a blokk és az ország között egy légiegyezményről folytak tárgyalások.
A tisztviselők többé nem fogadhatnak el külső szereplők által szponzorált utazást vagy szállást, kivéve, ha azt az egyetemek, az uniós kormányok és a nagy nemzetközi szervezetek, például az ENSZ vagy a G20-ak fizetik.
Nem tudom, hogyan gondolhatták a tisztviselők azt, hogy ez egy jó ötlet. Azt hittük, hogy a Hololei-ügy egyedülálló, de tévedtünk, és úgy tűnik, hogy ez bevett szokás a bizottság tagjai számára – mondta Daniel Freud német zöldképviselő, aki Brüsszelben az átláthatóság és az integritás visszaállításáért kampányol.
Más intézményekben, például a parlamentben a szabályok egyértelműbbek: a képviselőknek minden utazást, szállást és támogatást a következő hónap végéig nyilvánosan be kell jelenteniük, valamint azt is, hogy melyik harmadik féltől kapták ezt meg.
A lebukott bizottsági tisztviselők az ingyenes utaztatást és szállást, valamint a támogatásokat azzal magyarázták, hogy az intézmény korlátozott költségvetése miatt kénytelenek voltak elfogadni az ilyen ajándékokat, különben nem vehettek volna részt a „kulcsfontosságú” konferenciákon.
Szerintem nagyon fontos, hogy ne fojtsuk el a munkánkat, mert minden küldetés indokolt. Nem szórakozásból utazunk, hanem azért, hogy a dolgunkat végezzük
– mondta Margrethe Vestager versenypolitikai biztos.
Arianna Podestà, a bizottság szóvivője szerint a konferenciákon való részvétel, az előadások tartása és a tudományos vitákhoz való csatlakozás mindig is fontos részét képezte a versenypolitikai főigazgatóság munkájának, ám az alacsony büdzsé ezt megnehezíti.
Az EU versenyügyi hivatalában az ilyen típusú „szívességek” különösen érzékenyek lehetnek, mivel a hivatal milliárd dolláros ügyletek jóváhagyásában és a világ legnagyobb vállalatainak az átvilágításában is szerepet játszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.