BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
WHO server team in Wuhan, Security guards are seen in front of Wuhan Institute of Virology in Wuhan City, Hubei Province, China on February 3, 2021. Members of World Health Organization (WHO) visited this facility on the same day. WHO probe team has been tackling to investigate into the origins of the new coronavirus COVID-19 pandemic. ( The Yomiuri Shimbun ) (Photo by Koki Kataoka / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)

Szenátusi jelentés: laborszökevény a koronavírus

Újabb kutatás állítja, hogy a kínai kormány eltitkolta a járvány eredetét és súlyosságát.

Az Egyesült Államokban egy új szenátusi jelentés szerint a koronavírus nagy valószínűséggel a vuhani laboratóriumból származik, ahol hosszú ideig biztonsági problémákról számoltak be, és a világjárvány is korábban kezdődött el 2019-ben, mint azt Kína elismerte – írta a The Wall Street Journal.

WHO server team in Wuhan, Security guards are seen in front of Wuhan Institute of Virology in Wuhan City, Hubei Province, China on February 3, 2021. Members of World Health Organization (WHO) visited this facility on the same day. WHO probe team has been tackling to investigate into the origins of the new coronavirus COVID-19 pandemic. ( The Yomiuri Shimbun ) (Photo by Koki Kataoka / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)
A Vuhan Víruskutató Intézet kampusza.
Fotó: Koki Kataoka / AFP

A republikánusok által vezetett kutatás, amelyet a szenátus egészségügyi bizottsága állított össze, a 2019-ben kirobbant koronavírus-járvány eredetét és a kínai kormány biztonsági intézkedéseit vizsgálta. Bár a kommunista vezetés azt állította, hogy a fertőzés eredetileg a vuhani piacon jelent meg télen, ezt független kutatók máig nem tudják bebizonyítani.

A jelentés szerint a bizonyítékok túlnyomó része alátámasztja azt a feltételezést, hogy a Vuhan Víruskutató Intézetben (WIV) „egy véletlen, kutatással kapcsolatos incidens” vezetett a koronavírus-járvány kirobbanásához.

Bár a világjárvány elején a kínai kormány állításait a koronavírus eredetéről tényként kezelték, az elmúlt években egyre több részlet került napvilágra, amelyek kétségbe vonták a hatóságok szavahihetőségét. A független és kormányzati jelentések pedig arra utalnak, hogy a vírus valójában egy „laborszökevény” volt. Legutoljára Christopher Wray, az FBI igazgatója volt az, aki megerősítette, hogy az ügynökség már régóta úgy véli, hogy a koronavírus egy kínai kormányzati laboratóriumból származott, amit az Energiaügyi Minisztérium vizsgálata is alátámasztott.

A WIV 2018-tól kezdve végzett állatkísérleteket a fertőzést okozó SARS-CoV-2 vírussal, amelyre egy oltást próbáltak kifejleszteni. A laborban azonban súlyos problémák voltak a biológiai biztonsággal, például a korszerű felszerelésekből és a képzett személyzetből is hiány volt.

A problémák odáig fajultak, hogy a laborban a kínai hadsereg biológiai fegyverekre szakosodott különítményének kellett sürgős felújításokat végeznie – valószínűleg túl későn.

Wuhan launches nucleic acid test for all after 9 new cases of COVID-19
Fotó: Imaginechina via AFP

A jelentés szerint ugyanis a WIV már 2019 szeptemberében lekapcsolta a vírusminta- és szekvencia-adatbázisát, a vuhani tisztviselők ezzel párhuzamosan egy vészhelyzeti gyakorlatot tartottak a nemzetközi repülőtéren, hogy ellenőrizzék a karanténrendszereket, a kínai hadsereg kutatói pedig egy Covid-vakcinán kezdtek el dolgozni.

Bár Kína hivatalos álláspontja szerint a koronavírus-járvány kitörése legkorábban 2019. december 8-án kezdődhetett el, több adatforrás is szembemegy ezzel az állítással.

Az epidemiológiai és genetikai modellek azt jelzik, hogy az emberi SARS-CoV-2-fertőzések valószínűsíthetően legkorábban a 2019. október közepétől november elejéig vagy közepéig terjedő időszakban fordultak elő. Ezt több hivatalos, technikai és médiabeli jelentés is alátámasztja

– olvasható a jelentésben. A hivatalos időponthoz hasonlóan a fertőzés kiindulópontja is kétségbe vonható, ugyanis egyetlen független kutatás sem talált bizonyítékot arra, hogy a koronavírus-járvány valóban a vuhani Huanan piacon robbant kit.

Az amerikai hírszerzés 2021 augusztusában kiadott egy jelentést, amely szerint négy amerikai kémügynökség és a Nemzeti Hírszerzési Tanács is cáfolta, hogy a 2019-ben elszabadult koronavírustörzs természetes eredetű lett volna. A kutatás szerint: 

A piacon talált 18 állatfajból vett minták egyike sem volt pozitív SARS-CoV-2-re. A többi vuhani piacon sem találtak pozitív mintákat. Ezen állatok eladói sem voltak fertőzöttek.

A független és kormányzati jelentések, valamint a Biden által beterjesztett koronavírus-kutatási törvény elfogadása ellenére a Fehér Ház még nem változtatta meg a hivatalos álláspontját. A kínai kormány továbbra is fenntartja, hogy természetes eredetű járványról van szó.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.