Egyre-másra érkeznek a keleti és nyugati hatalmak közti feszültség fokozódásáról és veszélyeiről szóló hírek a napokban, a feltámadás és a megbékélés ünnepe, a húsvét zaklatottságot hozott, nem megnyugvást.
A legújabb hírek szerint hétfőn felbukkant az amerikai haditengerészet Milius nevű rombolója a Dél-kínai-tengeren, a Spratly-szigeteknél. Ilyenre volt már példa, csakhogy ez egybeesik a többek közt arról szóló hírekkel, hogy a tajvani védelmi tárca közlése szerint a sziget közelében hétfő délelőttig 59 kínai repülőgépet észleltek és 11 hadihajót, mióta Kína szombaton hadgyakorlatba kezdett a térségben.
Tajvan bekerítését gyakorolják a kínaiakRiadókészültségben a szigetállam légvédelme. |
Az amerikaik a Miliusszal kapcsolatban kiemelték: a kivezénylése összhangban van a nemzetközi joggal, és a térségben való szabad közlekedést demonstrálja.
Tien Csün-li, a kínai hadsereg déli műveletekért felelős parancsnokságának szóvivője elmondta, nyomon követik a romboló útját, hozzátéve, hogy a Milius „illegálisan tartózkodik a térségben” – jelentette az MTI. Ugyanennek a rombolónak a jelenléte a térségben már korábban is szóváltást okozott Peking és Washington között.
Eközben a térség más pontjáról is érkeztek riasztó hírek. Sem pénteken, sem hétfőn nem válaszolt a dél-koreai megkeresésre a két országot a biztonság szavatolására összekötő forróvonalon Észak-Korea. Az észak-koreai állami média szombati közlése szerint az ország hadserege újabb tesztet hajtott végre egy nukleáris töltet hordozására képes, vízfelszín alatt közlekedő támadódrónnal.
Riasztó: napok óta nem működik az Észak- és Dél-Korea közti forró drótA két szomszédos, eltérő társadalmi rendszerű ország évtizedek óta feszült viszonyok közt él, a biztonság fenntartásának egyik eszköze a rendszeres érintkezés. |
Eközben az Eurázsia másik felében folyó orosz–ukrán konfliktusban – amelyet sokan szintén az Egyesült Államok és Kína közti világhatalmi versengés „helyettesítő” frontjának tartanak – az okoz izgalmat, hogy dagad a kiszivárgott amerikai titkos dokumentumok botránya. Egyre újabb részletek kerülnek a papírok tartalmából a reflektorfénybe, mint most az a tavaly történt incidens, amelynek révén a NATO és Oroszország közel került a katonai konfliktushoz.
Az oroszok majdnem lelőttek egy brit gépet – borzasztó belegondolni, ebből mi lehetett volnaEgyre újabb elképesztő részletek derülnek ki a kiszivárgott amerikai titkos dokumentumokból. A legfrissebb egy korábban történt incidens, amely akár be is vonhatta volna a NATO-t az ukrajnai háborúba. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.