BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szudánban szabadon engedték a rabokat

Gyors Reagálású Támogató Erők már egy ötödik börtön is elfoglaltak, ezúttal Kartúmban. A büntetés-végrehajtási intézetekből az összes fogvatartottat szabadon engedték. A támadásokban a legtöbb börtönőrt megölték.

A szudáni hadsereggel szemben álló félkatonai erők négy másik szudáni fegyház mellett április 21. és 24. között elfoglalták a Kober nevű kartúmi börtönt, ahol Omar el-Besir megbuktatott elnököt és más korábbi vezetőket tartottak fogva – jelentette be szerdán a szudáni belügyminisztérium. A rendőrség jelentése szerint a támadók a Kober fegyintézet több börtönőrét megölték vagy megsebesítették, és szabadon engedtek minden fogvatartottat.

Fotó: AFP

A hadsereg ugyanakkor közölte, hogy el-Besirt, valamint Abdel Rahim Huszein volt védelmi minisztert a börtön egészségügyi szolgálatának javaslatára még a harcok április 15-i kitörése előtt átszállították egy katonai kórházba. 

A volt szudáni elnök holléte azután vált kérdésessé, hogy kormányának egyik volt minisztere megszökött ugyanabból a kartúmi börtönből.

Ahmed Harún a szudáni Tayba TV-ben kedden közölt nyilatkozatában azt állította, hogy ő és az el-Besir-kormány más egykori tisztviselői elhagyták a Kobert, és saját maguk gondoskodnak a biztonságukról.

Szudáni válság: hamarosan újabb nyolc magyar állampolgár kerülhet biztonságba

A külügyi tárca szerint a Szudánban rekedt magyarok mind jól vannak, folyamatos velük a kapcsolat.

Szudánban április 15. óta folynak összecsapások a 2021-es katonai hatalomátvételt irányító Abdel-Fattáh Burhán tábornok vezette hadsereg, valamint ellenlábasa és egykori helyettese, a Hemedti néven ismert Mohamed Hamdan Dagalo tábornok ellenőrzése alatt álló, félkatonai Gyors Reagálású Támogató Erők (RSF) között. 

Ez volt az első ilyen összetűzés azóta, hogy mindketten összefogtak a veterán iszlamista, autokrata Omar el-Besir 2019-es eltávolítása érdekében. 

A tábornokok közötti viszályt a polgári uralomra való átmenet részeként az RSF-nek a hadseregbe való integrálásával kapcsolatos érdekellentét váltotta ki.

A Nemzetközi Büntetőbíróság korábban elfogatóparancsot adott ki a hatalmából puccsal elmozdított el-Besir és több egykori szudáni vezető ellen népirtás, háborús és emberiesség elleni bűntettek, illetve a 2003-ban kirobbant dárfúri konfliktusban betöltött szerepük miatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.