BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tíz éven belül jöhet egy újabb koronavírusszerű világjárvány

A következő évtizedben gyakrabban kerülhetnek át vírusok állatról emberre, csak a gyors vakcinafejlesztés akadályozhatja meg, hogy egy újabb világjárvány a koronavírushoz hasonlóan sok áldozatot szedjen.

A következő évtizedben 27,5 százalék eséllyel alakul ki a legutóbbi koronavírus okozta világjárványhoz hasonló a londoni Airfinity egészségügyi elemző cég modellje szerint. A klímaváltozás, a nemzetközi utazások, a növekvő népesség és az állatról emberre terjedő betegségek jelentik a veszélyt, de van remény: az új patogén felfedezése után száz napon belül kifejlesztett hatékony oltások 8,1 százalékra csökkentik egy halálos járvány esélyét.

Epidemiologist,Doctor,Working,On,Laptop,Computer,analyzing,Graphs,Charts,covid-19,Coronavirus,Global
A felkészülés a legbiztosabb módszer.
Fotó: Cryptographer

A legrosszabb forgatókönyv szerint azonban egy a madárinfluenzához hasonló vírus, amely képes emberről emberre terjedni, 

akár 15 ezer ember halálát is okozhatja naponta az Egyesült Királyságban az Airfinity szerint. 

A világ még mindig nem jutott túl a 2019-ben kirobbant koronavírus-járványon, de a szakértők már a következő potenciális veszélyre készülnek. Ebben segít a tapasztalat, hiszen az elmúlt két évtizedben ez volt a harmadik nagy koronavírus okozta járvány az atípusos tüdőgyulladás (Severe Acute Respiratory Syndrome – SARS) és a Közel-Kelet légúti szindróma (Middle East Respiratory Syndrome – MERS) után, és ott volt még 2009-ben a sertésinfluenza is – emlékeztetett a prognózist ismertetve a Bloomberg.

Dead,Swan,On,Ice,Near,Frozen,River,Danube,,In,Belgrade,
A szakértőket aggasztja a madárinfluenza gyors terjedése.
 Fotó: Ihi

Az aggodalmakat tovább fokozza a H5N1-es madárinfluenza-vírus gyors terjedése. Bár egyelőre kevés ember fertőződött meg, és nincs jele annak, hogy emberről emberre terjedjen, emlősökre azonban egyre nagyobb számban igen, ami növeli egy fertőzőképesebb mutáció megjelenésének a veszélyét.
Sok súlyosan veszélyes patogén, például a MERS-, a Zika- vagy a Marburg-vírus ellen nincs oltás és kezelési mód sem, a meglévő eszközökkel aligha lehet időben felfedezni egy új járvány kialakulását. Ezért is van szükség a felkészülésre, az ugyanis 

a gyors oltási programmal együtt 71 százalékkal csökkenti a következő tíz évben a Covid–19-hez hasonló halálos világjárvány kirobbanásának veszélyét.

Blue latex gloved hands holding vials of ZIKA virus
Sok patogén, például a Zika-vírus ellen sincs oltás vagy hatékony kezelési mód.
Fotó: Science Photo Library via AFP


„Egy hatékony járványvédelmi felkészültségi rendszer a biztosíték a világ számára a Covid–19-hez hasonló vagy még annál is rosszabb pandémia ellen. Számításba vettük a valós kockázatokat, de azokat a potenciális lehetőségeket is, amelyekkel csökkenteni lehet a veszélyt. Ez segíthet a döntéshozóknak, hogy milyen szintű folyamatos megelőző beruházásokat kell végrehajtani az emberek biztonságának megőrzése érdekében” – hangsúlyozta Rasmus Bech Hansen, az Airfinity társalapítója és vezérigazgatója.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.