Miközben a G7-ek Japánban gyülekeznek, hogy az Oroszország elleni következő szankciós csomagról tárgyaljanak, az Egyesült Királyság az éjjel bejelentette, hogy betiltja az orosz gyémántok kereskedelmét és behozatalát az országba – ezzel jelentős nyomást gyakorolva az Európai Unióra, amely hónapok óta halogatja az ügyet – írta a Politico.
Még ebben az évben törvényt hozunk az orosz gyémántok behozatalának betiltásáról, valamint az orosz eredetű réz, alumínium és nikkel teljes importját is megszüntetjük
– olvasható a brit kormány este kiadott közleményében. Bár a lépésre hosszú ideje számítani lehetett, a G7-ek csúcstalálkozója előtti hirtelen bejelentés sokakat meglepett, többek között az Európai Uniót is.
Az EU eddig elmulasztotta az Oroszországból származó gyémántok szankcionálását – amelyek jelentős szerepet játszanak az orosz–ukrán háború finanszírozásában –, mivel az embargó hatalmas csapás lenne Antwerpen városára, amely a drágakő-kereskedelem legfontosabb nemzetközi központja.
Vezető szerepet vállaltunk az Oroszországgal szembeni új szankciók bejelentésében. Remélem és bízom benne, hogy partnerországaink követni fogják a példánkat. A hatékonyabb fellépés biztosítani fogja, hogy a Moszkva megfizesse az árát a brutális és illegális háborújának
– nyilatkozta Rishi Sunak a BBC-nek.
A kormány azt is elismerte, hogy az orosz gyémántok közvetlen importja Nagy-Britanniába alacsony, mivel az ország már egy évvel ezelőtt szankciókat vezetett be az állami tulajdonban lévő Alrosa bányavállalat ellen.
Bár a briteket komolyan nem érinti, az EU-t és a G7 többi országát annál inkább, ugyanis a gyémánt, noha jóval kisebb mértékben, mint az arany, nemzetközi értékmegőrző, azaz stratégiai fontosságú pénzügyi-vagyonkezelési eszköz.
Oroszország pedig a világ legnagyobb gyémántkitermelője, a drágakövek közel felét itt bányásszák ki – a Nyugat a szankciók bevezetésével pedig elvághatja magát az eszköz piacától.
A tilalom a legjobban Brüsszelnek és a belgáknak fájna, akik az antwerpeni gyémántkereskedelmen keresztül hatalmas vagyonokhoz jutnak hozzá. Az oroszok kizárása beszűkítené a piacot, és Belgium jelentős adóbevételektől eshetne el.
Korlátozni fogjuk az orosz gyémántkereskedelmet, a partnereinkkel jelenleg is ezen dolgozunk. Ez azonban nem lesz egyszerű, és még sok egyeztetésre lesz szükség
– mondta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke pénteken, a G7-csúcstalálkozónak otthont adó Hirosimában tartott sajtótájékoztatón. Michel – aki korábban Belgium miniszterelnöke volt – azt már nem pontosította, hogy mikor lépne életbe egy lehetséges tilalom.
A G7-ek mellett harmadik országokkal is folynak tárgyalások a gyémántszankció ügyében, például Indiával is, ahol a világ nyers drágaköveinek a túlnyomó többségét csiszolják.
Brüsszel torkán akad az orosz „véres gyémánt”, a világpiac pedig éhes ráTovábbra sincs megegyezés az unióban az oroszországi gyémántexport szankcionálásáról, ugyanis a döntésnek komoly piaci hatásai is lehetnek, miután Oroszország a világ legnagyobb kitermelője. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.