BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az alkotmányos rend elleni felkeléstől tart a német titkosszolgálat vezetője

Németországban külföldről érkező segítséggel egyre erősödik a szélsőséges, alkotmányellenes csoportok hangja – véli a titkosszolgálat vezetője. Thomas Haldenwang közölte, hogy a helyzet kísértetiesen hasonlít az 1920-as és 1930-as évekbeli, Németországban tapasztalható társadalmi és politikai jelenségekhez. A német hírszerzés szerint Oroszországból olyan hamis információk terjednek Németországban, amelyek miatt egyre többen fordulnak az állam ellen.

A német belföldi hírszerzés vezetője, Thomas Haldenwang hétfőn arra figyelmeztetett, hogy növekedhet a szélsőségesen kormányellenes politikai cselekmények száma Németországban, amit Oroszország és a hozzá hasonló autoriter államok szítanak, amelyek célja megosztani a társadalmat és megdönteni a kormányt.

Special Police Mission against "Citizens of the Reich
A flag with the coat of arms of the "Reichsbürger" (lit. "Citizens of the Reich") group can be seen over a residential building in Pliening, Germany, 7 February 2017. The house was raided during a special police mission. Photo: Matthias Balk/dpa | usage worldwide   (Photo by Matthias Balk/picture alliance via Getty Images)
Fotó: Getty Images

A német titkosszolgálati szervek az elmúlt években számos ilyen tervet meghiúsítottak, amelyeket a birodalmi állampolgárok mozgalma (Reichsbürgerbewegung) nevű alkotmányellenes és revizionista szervezethez kötődő kisebb csoportok dolgoztak ki. 

Ezek létfontosságú német infrastruktúra-hálózatok, kormányzati tisztségviselők és a német szövetségi parlament elleni támadásokat terveztek.

Jóllehet, egyelőre nem világos, ezek mennyire voltak kidolgozott tervek, a hatóságok arra figyelmeztettek, hogy a fenti csoportok tagjai korábban fegyvereket szereztek be, és tagjaik között akadtak bírák és rendőrtisztek is, akik általában nem kerülnek a szolgálatok látókörébe.

Mesterséges intelligencia segítené az álhírek kiszűrését

A koronavírus-járvány, a klímaválság, valamint az orosz–ukrán háború egyaránt kedvezett az álhírek terjedésének, és gyakori témái is a valótlan tartalmaknak. Németországban Instagram- és Telegram-bejegyzésekből gyűjtöttek adatokat a mesterséges intelligencia számára, hogy stilisztikai eszközök alapján felismerje az álhíreket.

Thomas Haldenwang, a német belföldi hírszerzés, vagyis az alkotmányvédelmi hivatal (BfV) igazgatója hangsúlyozta: 

az egyik legaggasztóbb fejlemény a korábban elkülönülten működő csoportok keveredése, valamint az erőszakra való nyitottságuk fokozódása. 

Példaként említette a szélsőjobboldali radikális szervezeteket és az összeesküvés-elméletekben hívő QAnon nevű csoportot.

Ezeket a szervezeteket a német állammal és demokráciával szembeni gyűlölet és elutasítás, valamint a megsemmisítésükre való törekvés kapcsolja össze

– jelentette ki Haldenwang az AP amerikai hírügynökségnek adott berlini interjújában.

A BfV igazgatója szerint ezek a szélsőséges kormányellenes csoportok tudatosan használnak olyan félelemkeltő és megosztó kérdéseket és témákat, amelyek alkalmasak új tagok toborzására. Példaként említette a migrációt, melynek kapcsán már eddig is sikerrel alkalmazták a „társadalom lecserélésével” való fenyegetést, illetve a koronavírus-járvány megfékezését célzó német kormányzati intézkedéseket és a klímaváltozás elleni harcot.

A legutóbbi német kormányzati tervek, amelyek arra biztatták a német állampolgárokat, hogy régi dízelolaj- és földgáztüzelésű kazánjaikat cseréljék le hatékonyabb és jóval környezetbarátabb berendezésekre, komoly ellenállást váltottak ki nemcsak a német ellenzéki pártok részéről. Több olyan szélsőséges csoport is tiltakozott, amelyek a háztartások azon félelmére apelláltak, hogy emiatt a tulajdonosoknak magasabb rezsiköltséget kell majd fizetniük, annak ellenére, hogy a szakértők szerint a hagyományos tüzelésű kazánok üzemeltetése hosszabb távon többe kerül.

Haldenwang szerint „félelmetes hasonlóságok” fedezhetők fel a mostani és az 1920-as és 1930-as évekbeli, Németországban tapasztalható társadalmi és politikai jelenségek között, amelyek aggodalomra adnak okot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.