Örményország és Azerbajdzsán vezetői a hét végén Brüsszelben tartanak megbeszéléseket, és egyre biztatóbbak a jelek, hogy a két fél az évtizedek óta tartó erőszakos konfliktus után végre aláírhat egy tartós békét – írta a Politico.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Ilham Alijev azerbajdzsáni elnököt és Nikol Pashinyan örmény miniszterelnököt fogja vendégül látni, a tárgyalások pedig várhatóan május 13-án kezdődnek el, bár a hivatalos napirendet még nem tették közzé.
Az örmény–azeri kapcsolatokat normalizálnunk kell, ezért Brüsszelben egy háromoldalú találkozót rendezünk, amelyen a múlt heti washingtoni béketárgyalásokat fogjuk folytatni
– nyilatkozta az Európai Bizottság szóvivője.
A két volt szovjet köztársaság külügyminiszterei hosszú idő után először, a hónap elején találkoztak egy Antony Blinken amerikai külügyminiszter által szervezett tárgyaláson.
A tartós békemegállapodásra irányuló felhívások a közelmúltban a közös határ mentén lezajlott erőszakos összecsapások sorozata után erősödtek meg, mindössze két és fél évvel azután, hogy a vitatott Hegyi-Karabah régióért vívott véres háborúban örmény és azerbajdzsáni katonák ezrei vesztették életüket.
A területi integritás kérdése a tárgyalások napirendjének élére került, és a múlt hónapban Pashinyan jelezte, hogy Jereván kész elfogadni Azerbajdzsán szuverenitását Hegyi-Karabah felett.
Egy tartós béke a Kaukázus stabilitása mellett az Európai Unió számára is fontos, és a béketárgyalás sikere hozzájárulhatna ahhoz, hogy a két ország csatlakozzon az Oroszország elleni nyugati összefogáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.