Németországban is mind nehezebb orvosokat találni a vidéki praxisokba, a fiatalok egyre kevésbé vállalják el az ilyen állásokat, pedig a kereslet egyre nő: a Robert Bosh Foundation tanulmánya szerint 2035-re 11 ezer háziorvosi állás lesz betöltetlen az országban.
Ez pedig súlyos következményekkel jár, becslések szerint a falusiak negyven százaléka maradhat háziorvosi ellátást nélkül. A helyzet pedig csak tovább romlik majd, mivel Németországban a háziorvosok harmada hatvan évesnél idősebb, vagyis a belátható jövőben nyugdíjba megy.
Európa legnagyobb gazdasága hihetetlenül büszke – és joggal – az ország fejlett egészségügyi rendszere, amely jól helytállt a koronavírus-járvány alatt. A politikusok ezért mindent megtesznek annak érdekében, hogy pénzzel csábítsák vidékre a doktorokat, és a képzést is bővíteni akarják. Karl Lauterbach egészségügyi miniszter ötezerrel szeretné növelni az orvostanhallgatók számát, hogy az ellátás lépést tartson a népesség elöregedésével.
A tárca 23 milliárd eurót különített el különböző projektekre, amelyeknek a célja a vidéki orvoshiány megoldása.
A Deutsche Welle összeállítása szerint a 16 német szövetségi állam közül kilencben vezettek be úgynevezett „vidéki orvoskvótát”. Ez azt jelenti, hogy az orvostanhallgatók maximum tíz százalékának vállalnia kell, hogy tíz évig olyan térségben dolgozik a végzés után, ahol hiány van orvosból. A jelentkezőknek még különösebben jó érettségi eredményre sincs szükségük ahhoz, hogy ezzel a feltétellel bejussanak az egyetemre.
A lap egy közelmúltbeli tragikus példával illusztrálta, milyen kulcsfontosságú szerepet játszanak a körzeti orvosok a kistelepüléseken. Két éve 134 ember vesztette életét, és sok százan megsérültek az Ahr folyó völgyét sújtó áradásban. A körzeti orvos rendelőjét is elmosta az ár, így hat héten keresztül egy iskolában felállított ideiglenes egészségügyi központban nyújtott sürgősségi ellátást a környék betegeinek.
Háziorvosnak lenni a legcsodálatosabb dolog, amit csak el tudok képzelni
– nyilatkozta Klaus Korte a lapnak. „A helybéliek a szívemhez nőttek az elmúlt húsz évben, de különösen az áradás óta. Teljesen másképpen fonódott össze azóta az életünk” – tette hozzá. Azok a páciensei is hűségesek maradtak hozzá, akik azóta száz kilométerre, egészségügyi szempontból jobban ellátott helyekre költöztek.
Amikor Korte 25 éve dolgozni kezdett, még öt körzeti orvos volt Ahrbrückben – mára csak ketten maradtak. Az orvos szerint nagyon tévednek a kollégái, akik lenézik, másodrendűnek tartják a vidéki doktorokat.
„Vidéken nincsen főorvos vagy specialista, akihez tanácsért vagy irányításért fordulhat az ember. Nekünk kell felállítani a pontos diagnózist, hogy megakadályozzuk a súlyos következményeket például a szív- és érrendszeri megbetegedéseknél, időben észrevenni a rákot. Természetesen nem nyújtunk invazív vagy intenzív ellátást, de a háziorvos is menthet életet, és sokan meg is teszik” – hangoztatta.
A vidéki háziorvos ráadásul ismeri a betegeit, így tudja, ha valakinek pár éve rákban halt meg az apja, vagy anorexiával pszichiátriai osztályra került a testvére, esetleg végigkísérte két szomszéd stresszt okozó perpatvarát.
Az orvostudomány egyik ágában sem kerülhetsz annyira közel az emberekhez, mint háziorvosként. Ez az alap, és az alap nélkül összeomlik az épület
– sürgette az orvoshiány megoldását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.