BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szijjártó: az európai gazdaság jövője szempontjából Magyarország megkerülhetetlen

A tárcavezető szerint a magyar kormány elkerülné, hogy az Európai Unió Kína-ellenes blokká váljon.

Szeretné elkerülni a magyar kormány, hogy az Európai Unió Kína-ellenes blokká váljon, a rendszerszintű versengés helyett ezért a stratégiai együttműködésre kellene törekedni – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Stockholmban.

Fotó: Külgazdasági és Külügyminisztérium

A tárcavezető az európai uniós külügyminiszterek informális tanácsülésének szünetében tudatta a Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint, hogy napirenden van az EU és Kína közötti kapcsolatok jövője is. Ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy bár vannak erre külső és belső törekvések, Magyarország mindenképpen szeretné elkerülni, hogy az Európai Unió valamiféle Kína-ellenes blokká váljon.

„Egyáltalán nem értünk egyet azzal, hogy Kínát egyfajta rendszerszintű riválisként akarja meghatározni az európai országok egy része. Mi azt gondoljuk, hogy az Európai Uniónak stratégiai együttműködésre kellene törekednie Kínával” – mondta, majd rámutatott, hogy a két fél gazdasága nagyon szorosan kötődik egymáshoz, a kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke tavaly 860 milliárd euró volt, és ennek a 46 százalékát Németország, Franciaország és Olaszország adta.

Nem a közép-európai országok jelentik itt a nagy kereskedőket Kínával, hanem a legnagyobb nyugat-európai országok

– emelte ki, hozzátéve, hogy Kína bruttó hazai terméke (GDP) már magasabb, mint az EU-é. Mint mondta, 2010-ben Kína részesedése a világ GDP-jéből még csak 9 százalék volt, míg az EU-é 22 százalék, mára azonban fordult a helyzet, és Kínáé 18, az EU-é pedig 17 százalék.

A politikus szerint azonban hiába is követelnék a nyugat-európai országok a kínai és az európai gazdaság szétszakítását, ugyanis a kontinens gazdasági jövőjét alapvetően meghatározó autóiparban egyértelmű munkamegosztás jött létre Kelet és Nyugat között.

Hangsúlyozta, hogy 

a nyugati vállalatok gyártják az elektromos autókat, a keleti cégek pedig a hozzájuk szükséges akkumulátorokat, és egyik sem megy a másik nélkül.

„Mi azt javasoljuk, hogy ebbe ne avatkozzon bele a politika. Hagyjuk ezt a racionális, észszerű gazdasági alapon létrejött munkamegosztást működni annak érdekében, hogy abból az európai gazdasági térség és Kína is megfelelő mértékben tudjon profitálni” – tette hozzá, majd közölte, hogy Magyarország fontos találkozási pontjává vált az ágazat keleti és nyugati vállalatainak, ami garancia a hosszú távú gazdasági növekedés fenntartására.

„Ez egy életbiztosítás gyakorlatilag, hiszen az európai gazdaság jövője szempontjából Magyarország megkerülhetetlen, nélkülözhetetlen országgá vált. Hiszen még egyszer mondom, az európai gazdaság jövője, annak sikere alapvetően attól függ, hogy az autóipar hogyan tud átállni a politikai döntések miatt az elektromos alapra” – zárta beszédét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.