Tajvan megfigyelőként történő meghívása az Egészségügyi Világszervezet (WHO) elkötelezettségét példázná a befogadó megközelítésre a nemzetközi egészségügyi együttműködésben – jelentette ki kedden Washingtonban Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
Hozzátette ugyanakkor, Tajvan támogatása az Egyesült Államok részéről összhangban van Washington „egy Kína”-politikájával.
Az Egészségügyi Világszervezet 76. közgyűlését május 21–30. között rendezik meg Genfben, s Washington immár számos alkalommal tett kísérletet más országokkal együtt arra, hogy meghívassa rá Tajvant.
Legutóbb, tavaly a 13 WHO-tagország javasolta, hogy meghívják Tajvant, de ez nem vették napirendre, miután a szervezet ügyrendi bizottsága zárt ülésén – nyilvánvalóan Peking tiltakozása miatt – elvetette a javaslatot.
Kína a kezdeményezést rendre politikai manipulációnak minősíti, és határozottan fellép minden olyan kísérlet ellen, amelynek következményeként Tajvan független államként tűnne fel.
A Kínai Köztársaság, azaz Tajvan 1972-ben vesztette el ENSZ-tagságát, és helyét a világszervezetben a Kínai Népköztársaság foglalta el.
Ennek ellenére 2009–2016 között Tajvan az éves közgyűlés munkájában megfigyelőként részt vehetett, majd miután a jelenleg is elnöki poszton lévő Caj Jing-ven és pártja került hatalomra, Kína megvétózta a sziget bekapcsolódását a világszervezet munkájába.
Peking feltétele, hogy Tajvan ismerje el, hogy a sziget a népköztársaság része, ám erre a tajpeji vezetés nem hajlandó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.