Megváltozott a Föld dőlésszöge a kiszivattyúzott talajvíz mennyisége miatt, a hatalmas mennyiségű víz kiszorítása hatással volt a bolygó forgástengelyére, továbbá az éghajlatváltozásra is hatással lehet – írja a Space.com.
A Föld dőlésszöge 80 centiméterrel tolódott el 1993 és 2010 között a bolygó belsejéből kiszivattyúzott talajvízmennyiség miatt – ebben az időszakban 2150 gigatonna vizet távolítottak el a bolygó kérgében lévő természetes tározókból. Ha ekkora mennyiséget az óceánokba öntenénk, a felszínük 6 milliméterrel emelkedne meg.
A tudósok 2016 óta tudják, hogy a forgási pólusra hatással van az éghajlatváltozás, például a jéghegyek olvadása és a bennük bezárt víztömeg újraelosztása. De amíg a kutatók nem adták hozzá a kiszivattyúzott vizet a vizsgált modellekhez, az eredmények nem feleltek meg tökéletesen a megfigyeléseknek.
A Föld forgási pólusa valóban sokat változik. Tanulmányunk azt mutatja, hogy az éghajlattal kapcsolatos okok közül valójában a talajvíz újraelosztása gyakorolja a legnagyobb hatást a forgáspólus elmozdulására
– mondta Ki-Weon Seo, a Szöuli Nemzeti Egyetem geofizikusa, a tanulmány vezetője.
Mivel a Föld tengelyének dőlésszöge hatással lehet az évszakos időjárásra, a tudósok most arra kíváncsiak, hogy a forgási pólus eltolódása hosszú távon hozzájárulhat-e az éghajlatváltozáshoz.
A Föld forgásipólus-változásainak megfigyelése hasznos a kontinensek vízkészletváltozásainak megértéséhez
– mondta Seo.
Már a 19. század végétől kezdve rendelkezésre állnak sarkmozgási adatok, így ezeket az adatokat felhasználhatjuk a kontinensek víztárolási változásainak megértéséhez az elmúlt száz év során. Voltak-e a melegedő éghajlatból eredő hidrológiai rendszerváltozások? A sarki mozgások választ adhatnak erre.
A szivacsvárossá válás adhat mentőövet az elárasztott településeknekAz éghajlatváltozás miatt egyre több városban okoznak visszatérő katasztrófát a hirtelen megjelenő, özönvízszerű esőzések. Az úgynevezett szivacsváros-megoldások az ebből fakadó társadalmi és anyagi károk mérséklését szolgálják. |
Összességében a Föld forgási pólusa évente néhány méterrel tolódik el.
Az, hogy a lecsapolt talajvíztározók mennyire járulnak hozzá ehhez az elmozduláshoz, attól függ, hogy a bolygón hol helyezkednek el.
A tanulmány kimutatta, hogy a középső szélességi területekről eltávolított víznek van a legnagyobb hatása a bolygó dőlésszögére. A talajvíz mozgásának ellenőrzése tehát segíthet abban, hogy a forgási pólus eltolódását és így az ezzel járó lehetséges éghajlati hatásokat vissza lehessen szorítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.