Műholdfelvételeken jól látszik, hogy egy Minszktől nagyjából 100 kilométerre lévő üres telephelyen két hét alatt több száz sátor jelent meg rendezetten egymás mellett. A telep egy használaton kívüli katonai bázis. Az orosz sajtóban azt közölték, hogy ezen a helyen helyezte el Alekszandr Lukasenka a lázadó Wagner-csoportot.
A június 15-én készült képeken a katonai bázis még üresen áll, majd június 30-án már több mint 300 sátor látható egymás mellett, rendezett sorokban.
A BBC nem tudta megerősíteni, hogy valóban a Wagner tábora látható-e a műholdfelvételeken.
Amennyiben a zsoldossereg valóban tábort vert Minszk mellett, az aggodalomra adhat okot Ukrajnában. Bár Jevgenyij Prigozsin korábban azt mondta, hogy a Wagner-csoport a továbbiakban nem vesz részt az ukrajnai hadműveletben, nincs kizárva, hogy ez csak figyelemelterelés. A háború tavaly februári kirobbanásakor Fehéroroszország átengedte az orosz csapatokat a területén, hogy észak felől is Ukrajnára ronthassanak. Kijev most elkezdi megerősíteni az északi határát, attól tartva, hogy a Wagner Fehéroroszország felől indul az ukrán főváros felé.
Prigozsinnal a zendülés előtti napokban közölték, hogy a Wagner-csoport nem kap több pénzt az orosz államtólJevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője a pénzéhsége, az ostoba ambíciói és a hirtelen vérmérséklete miatt lázadt fel Oroszország ellen – közölte az orosz törvényhozás alsó házának külügyi bizottságának elnöke. Andrej Kartapolov azt közölte Prigozsinnal a zendülés előtt néhány nappal, hogy a zsoldosserege nem kap több támogatást, ha nem szerződik le a védelmi minisztériummal. Ez azt jelentette volna, hogy Szergej Sojgu parancsolt volna a Wagnernek. |
Lettország, Lengyelország és Litvánia is aggodalmát fejezte ki, hogy a zsoldossereg a határaik mellett állomásozik.
A balti országok attól félnek, hogy Fehéroroszországból a Wagner felforgató tevékenységbe kezdhet a határaikon belül. Az említett ország a NATO tagjai, így egy esetleges Wagner-akció érdekes helyzetet hozna magával.
A Kreml bár azt feltételezi, hogy a műholdfeltételeken szereplő tábor a Wagner-csoporté, ezt nem lehet biztosra mondani. Az orosz vezetés emellett azt sem tudja, hogy hány zsoldos távozott Fehéroroszországba, illetve mennyien csatlakoztak az orosz reguláris haderőhöz. Feltehetően olyan zsoldosok is vannak, akik letették a fegyvert és hazamentek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.