Nem él Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének brüsszeli meghívásával – közölte Alekszandar Vucic szerb elnök kedden Palicson, a Magyar–Szerb Stratégiai Együttműködési Tanács megalakítását követő sajtótájékoztatón. Borrell Vucicot Albin Kurti koszovói miniszterelnökkel közösen hívta meg Brüsszelbe.
A szerb politikus kijelentette, hogy nem hajlandó tárgyalni a koszovói kormányfővel mindaddig, amíg nem engedik szabadon az elfogott szerbeket, valamint azt is megjegyezte, nincs is miről tárgyalnia a koszovói miniszterelnökkel, Albin Kurti ugyanis soha sem mutatott szándékot a párbeszédre, mindig csak a saját monológjait ismételgette.
A sajtótájékoztatón ugyanakkor
Orbán Viktor miniszterelnök arra kérte Vucicot, hogy Szerbia engedje szabadon a három koszovói rendőrt,
ez ugyanis akár elő is mozdíthatná Szerbia előrehaladását az európai integráció útján. A szerb elnök azt válaszolta, megfontolja a kérést, a koszovói rendőrök ügye azonban a szerbiai igazságügyi szervek hatáskörébe tartozik.
Az elmúlt hónapokban ismét kiéleződött a feszültség Szerbia és Koszovó között, miután május végén Koszovóban zavargások törtek ki, mivel az áprilisi helyhatósági választásokat a helyi szerbek bojkottálták, majd megpróbálták a mindössze 3,5 százalékos részvételi arány mellett megválasztott albán polgármesterek beiktatását megakadályozni. A zavargások alatt a szerbek koszovói rendőrökre és a NATO főparancsnoksága alatt álló békefenntartó haderő, a KFOR katonáira – köztük magyarokra – támadtak. Azonban Koszovó többször jelezte, hogy hajlandó új helyhatósági választásokat kiírni. A koszovói rendőrség később elfogott egy szerb férfit, akit a támadások legfőbb szervezőjének tart, majd további személyeket is letartóztattak.
Minderre válaszul múlt szerdán a szerb hatóságok elfogtak három koszovói rendőrt Közép-Szerbiában, őket a szerb ügyészség fegyverek és robbanószerek illetéktelen előállításával, birtoklásával, hordozásával és kereskedelmével vádolja, és nyomozást rendelt el az ügyben. Pristina szerint azonban ez nem így történt, a rendőröket nem szerb, hanem koszovói területen fogták el, és gyakorlatilag emberrablás történt.
Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, de Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is a saját, déli tartományának tekinti a többségében albánok lakta területet. A két fél között 2013-ban kezdődött meg a kapcsolatok normalizálását célzó párbeszéd, jelentős előrelépés azonban máig nem történt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.