Két orosz hadihajót észlelt a tajvani hadsereg a sziget keleti partjainál – közölte kedd éjjel a védelmi minisztérium.
A két orosz hajót kedden észlelték, amint északi irányba tartottak a keleti partok közelében.
A tajvani hadsereg vadászgépeket és hadihajókat indított útnak, hogy figyelemmel kövessék a helyzetet, és a partra telepített rakétarendszereket is aktiválták
– jelentette a tárca.
Oroszország Csendes-óceáni Flottájának hajói a hírek szerint egy nagyszabású tengeri átvonulás keretében tértek be a Filippínó-tenger déli részére.
Orosz hadihajók megjelenése Tajvan közelében szokatlannak számít, rendszerint inkább hadgyakorlatot tartó kínai hajókat szoktak észlelni a térségben. Kína saját területének tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és a pekingi vezetés rendszeresen hangot ad annak a szándékának, hogy szükség esetén erővel fog gondoskodni az újraegyesítésről.
Tajpej szerint Peking be akar avatkozni a 2024-es januári elnökválasztásokba:
az ázsiai óriás több módszerrel is támogatná a Kína-barát jelölteket.
Például utasíthatná a politikusokat, hogy hozzanak létre WeChat-fiókot, majd a népszerű kínai közösségi hálózaton keresztül küldenének adományokat a jelölteknek. A platform ugyanis lehetővé teszi a felhasználók közötti közvetlen átutalásokat naponta 200 ezer jüan (közel 9,5 millió forint) értékben, és Tajvanon is elérhető.
Egy másik metódus, hogy Kína az utazási irodákkal működne együtt: a csoportos utazások tagjai készpénzt vihetnek Tajvanra, amit a beszervezett turisták vagy az annak álcázott ügynökök a megfelelő személyeknek átadnak – írja a Reuters belső biztonsági jelentésekre hivatkozva. A lehetséges finanszírozási csatornák közé tartozik a China UnionPay nevű pénzügyi szolgáltató, amely lehetővé teszi a tajvaniaknak, hogy legálisan vegyenek fel pénzt kínai bankszámlákról. Tajpej szerint Peking a tajvani székhelyű jótékonysági alapokon keresztül is küldhet adományt.
A távol-keleti óriás ingyenes kínai utazásokat is felajánlhat a választási kampányokban részt vevő több száz tajvaninak a szavazás előtt, hogy befolyásolják őket: ezeket főleg helyi vezetőknek, például kisebb települések polgármestereinek szánják. Források szerint a tajvani kabinet figyelőlistáján a szigeten tevékenykedő kis politikai pártok szerepelnek, emellett Tajpej létrehozta a Ping Shun elnevezésű, minisztériumokon átívelő biztonsági munkacsoportot,
hogy megvizsgálja az esetleges belföldi és külföldi beavatkozási kísérleteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.