BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orosz hadihajók jelentek meg Tajvan partjainál

Két orosz hadihajót észlelt Tajvan a keleti partja közelében. Nem szokványos, hogy Oroszország hajói megjelenjenek a Filippínó-tenger déli részén, így Tajpej készültségbe állította a flottáját és a hajóelhárító rakétarendszereit. Arról nincs hír, hogy a két orosz hajó miért úszott be a tajvani vizekre, illetve hova tartanak.

Két orosz hadihajót észlelt a tajvani hadsereg a sziget keleti partjainál – közölte kedd éjjel a védelmi minisztérium.

IRAN-RUSSIA-CHINA-DEFENCE-MILITARY-DRILLSThis handout picture provided by the Iranian Army office on March 15, 2023 shows a view of the (bottom) Russian Navy frigate Admiral Gorshkov (454) during joint naval military drills between Iran, Russia, and China in the Gulf of Oman. (Photo by Iranian Army office / AFP) / === RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / IRANIAN ARMY OFFICE" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ===
A kép csak illusztráció. Fotó: AFP

A két orosz hajót kedden észlelték, amint északi irányba tartottak a keleti partok közelében. 

A tajvani hadsereg vadászgépeket és hadihajókat indított útnak, hogy figyelemmel kövessék a helyzetet, és a partra telepített rakétarendszereket is aktiválták 

– jelentette a tárca.

Oroszország Csendes-óceáni Flottájának hajói a hírek szerint egy nagyszabású tengeri átvonulás keretében tértek be a Filippínó-tenger déli részére.

Orosz hadihajók megjelenése Tajvan közelében szokatlannak számít, rendszerint inkább hadgyakorlatot tartó kínai hajókat szoktak észlelni a térségben. Kína saját területének tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és a pekingi vezetés rendszeresen hangot ad annak a szándékának, hogy szükség esetén erővel fog gondoskodni az újraegyesítésről.

Tajvan attól tart, hogy Kína beavatkozna a 2024-es elnökválasztásba

Tajpej szerint Peking be akar avatkozni a 2024-es januári elnökválasztásokba

az ázsiai óriás több módszerrel is támogatná a Kína-barát jelölteket. 

Például utasíthatná a politikusokat, hogy hozzanak létre WeChat-fiókot, majd a népszerű kínai közösségi hálózaton keresztül küldenének adományokat a jelölteknek. A platform ugyanis lehetővé teszi a felhasználók közötti közvetlen átutalásokat naponta 200 ezer jüan (közel 9,5 millió forint) értékben, és Tajvanon is elérhető.

Egy másik metódus, hogy Kína az utazási irodákkal működne együtt: a csoportos utazások tagjai készpénzt vihetnek Tajvanra, amit a beszervezett turisták vagy az annak álcázott ügynökök a megfelelő személyeknek átadnak – írja a Reuters belső biztonsági jelentésekre hivatkozva. A lehetséges finanszírozási csatornák közé tartozik a China UnionPay nevű pénzügyi szolgáltató, amely lehetővé teszi a tajvaniaknak, hogy legálisan vegyenek fel pénzt kínai bankszámlákról. Tajpej szerint Peking a tajvani székhelyű jótékonysági alapokon keresztül is küldhet adományt.

A távol-keleti óriás ingyenes kínai utazásokat is felajánlhat a választási kampányokban részt vevő több száz tajvaninak a szavazás előtt, hogy befolyásolják őket: ezeket főleg helyi vezetőknek, például kisebb települések polgármestereinek szánják. Források szerint a tajvani kabinet figyelőlistáján a szigeten tevékenykedő kis politikai pártok szerepelnek, emellett Tajpej létrehozta a Ping Shun elnevezésű, minisztériumokon átívelő biztonsági munkacsoportot, 

hogy megvizsgálja az esetleges belföldi és külföldi beavatkozási kísérleteket.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.