Spanyolországban a választás után leköszönő kabinet keddtől korlátozott jogkörrel, ügyvivő kormányként működik az új kabinet beiktatásáig – olvasható a hivatalos állami közlönyben megjelent rendeletben.
A spanyol jogszabályi előírások szerint az ügyvivő kormány feladata a napi ügyek kezelésére korlátozódik. Nem terjeszthet be sem költségvetési, sem egyéb törvényjavaslatot a parlamentnek, viszont alkothat törvényerejű rendeletet igazoltan sürgős és rendkívüli esetekre, amelyeket azonban a törvényhozásnak is jóvá kell hagynia.
Például 2016-ban Mariano Rajoy akkori ügyvivő miniszterelnök így hosszabbította meg a lejáró foglalkoztatástámogatási állami programot, 2019-ben pedig Pedro Sánchez a Thomas Cook brit utazási irodának a spanyol turizmusra is súlyos csapást mérő csődje után kármentő csomagot fogadtatott el.
A kialakult patthelyzet miatt Spanyolországban 2015 és 2019 decembere között négy alkalommal tartottak parlamenti választást. A legutóbbit követően alakult meg az ország történetének első koalíciós kormánya, a most leköszönő Sánchez-kabinet.
A július 23-án rendezett általános választást az eddigi ellenzéki, konzervatív Néppárt (PP) nyerte 136 mandátumot szerezve a 350 fős parlamentben.
A külföldön leadott voksokat július 31-ig kell összeszámolni, ezt követően hozzák nyilvánosságra a hivatalos végeredményt, amely a fellebbezési idő leteltével a választásokat követő 40. napon jelenik meg az állami közlönyben.
Alberto Núnez-Feijóo, a PP elnöke és kormányfőjelöltje már a választási éjszakán bejelentette: a parlamenti többség hiánya ellenére megpróbál kormányt alakítani.
A Néppárt országos vezető testületének hétfői ülésén azt is elmondta, hogy személyesen arra kérte Pedro Sánchezt, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) elnökét: ne akadályozza a legtöbb szavazatot nyert PP kormányalakítását.
Az új törvényhozás várhatóan augusztus 17-én tartja alakuló ülését, ezt követően VI. Fülöp király konzultációra hívja a pártok vezetőit, hogy felmérje, mely párt miniszterelnök-jelöltjének lehet esélye megszerezni a parlamenti szavazáson a szükséges többséget, azután pedig kormányt alakítani.
A jogszabályi előírások szerint a spanyol törvényhozásnak két hónapja van arra, hogy megválassza az ország miniszterelnökét, különben új választásokat kell kiírni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.