A belga rendőrség szerdán késő este házkutatást tartott hat helyszínen, köztük Marie Arena EP-képviselő otthonában. Az akció a Katargate korrupciós ügy részét képezi, amelyben az eddig csak háttérszereplőként kezelt politikus most a nyomozás célkeresztjébe került – írta a Politico.
A tavaly decemberben kirobbant Katargate korrupciós botrány során a belga hatóságok nagyszabású akció keretében lerántották a leplet egy bűnszervezetről, amelynek tagjai a gyanú szerint több millió eurót fogadtak el külföldi országoktól, elsősorban Katartól és Marokkótól, hogy azok érdekeit képviseljék az európai törvényhozásban.
A téli letartóztatások és házkutatások óta azonban a nyomozás lelassult, a gyanúsítottak közül szinte mindenkit kiengedtek az előzetesből, sőt, az érintett EP-képviselők azt tervezik, hogy a korrupciós vádak ellenére visszatérnek a Parlamentbe.
A rendőrség azonban most újabb razziát tartott, ezúttal hat helyszínen, köztük Arena és családtagjai otthonában, ahol dokumentumokat és számítógépeket foglaltak le.
A politikust már korábban is gyanúsítottként, a bűnszervezet tagjaként kezelték, eddig azonban nem emeltek ellene vádat, sőt, a belga ügyészek ki sem hallgatták, ő pedig továbbra is tagadja a vádakat.
Arenát nyilvánosan több szál is köti a Katargate-ügyhöz. Mint a másik három hírbe hozott EP-képviselő – Eva Kaili, Marc Tarabella ás Andrea Cozzolino –, ő is a Szocialisták és Demokraták csoportjának a tagja. Az emberi jogi albizottság elnöki posztját Pier Antonio Panzeritől örökölte meg, aki a gyanú szerint a szervezet vezetője és a megvesztegetések végrehajtója volt, és aki a letartóztatása után nem sokkal vádalkut kötött a belga ügyészséggel. Ráadásul Arena politikusokon kívül a legtöbb gyanúba keveredett civil szervezet vezetőivel és parlamenti dolgozókkal is közeli kapcsolatot ápolt.
A képviselő asszony a botrány kirobbanása óta változatlanul látta el a parlamenti feladatait – igaz, az emberi jogi albizottság elnöki tisztségéről lemondott, miután napvilágra került, hogy
nem jelentett be egy Katar által fizetett utazást a parlamenti szabályoknak megfelelően.
Brüsszeli korrupciós botrány: eurómilliókba kerülhetett a képviselők lefizetéseEva Kaili, a Katargate-ben érintett volt EP-alelnök elfogatóparancsából kiderül, hogy ki volt a bűnszervezet vezetője, mennyi pénzért árulták el az EU-t, és az is, hogy még nem értek véget a letartóztatások. |
A szerdai razzián Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke is jelen volt, és biztosította, hogy Arena schaerbeeki ingatlanának az átkutatásakor teljesüljenek az akció jogi feltételei.
A Parlament teljes mértékben együttműködik a blokk és a különböző tagállamok bűnüldöző hatóságaival az igazság kiderítése érdekében
– nyilatkozta az EP-elnök szóvivője, megemlítve hogy az ártatlanság vélelme Arenáékat is megilleti. A házkutatásra egy hónappal azután kerül sor, hogy Michel Claise belga ügyész az Arenával való szoros kapcsolata miatt, összeférhetetlenségre hivatkozva visszalépett a Katargate-vizsgálatból.
Claise fia, Nicolas Claise és Arena fia, Ugo Lemaire évek óta ismerik egymást és társtulajdonosok a kannabiszból származó CBD-termékeket forgalmazó Bunny Belgium nevű cégben. Claise helyére Aurélie Dejaiffe ügyész lépett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.