BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kanada újabb szankciókat hozott Oroszország ellen

Kanada 2014 óta több mint 2600 oroszországi, fehéroroszországi, ukrajnai és moldovai személy, valamint szervezet ellen vezetett be szankciókat.

Újabb, az orosz hadsereget és a kulturális területet érintő szankciókat jelentett be csütörtökön a kanadai kormány, a büntetőintézkedések 39 természetes és 25 jogi személyt sújtanak. A külügyminisztérium szerint olyan orosz magánszemélyeket és szervezeteket szankcionálnak, amelyek katonai magáncégekkel állnak kapcsolatban, és támogatják az orosz csapatok harci tevékenységét Ukrajnában.

Daily Life In Richmond Hill
Fotó: NurPhoto via AFP

A szankciók az orosz Wagner magánhadsereget, az orosz nukleáris szektort, az Orlan-10-es felderítődrónokat gyártó vállalatot érintik. Ottawa emellett intézkedéseket hozott az orosz kulturális minisztérium, a tudományos és felsőoktatási tárca, a Tocska Bank és a Tele2 telekommunikációs cég ellen is. A szankcionáltak között vannak a Roszatom orosz energiavállalat vezetői, valamint Jevgenyij Prigozsin, a Wagner vezetője és Prigozsin egyik segítője, Ivan Maszlov, akit az észak-amerikai ország felelősnek tart a Mali középső részén lévő Tourában 2022-ben elkövetett mészárlásért.

A büntetőintézkedések orosz énekeseket, színészeket és filmkészítőket, valamint az orosz kulturális szektorban működő szervezeteket és vezető tisztségviselőket – például a kulturális minisztert és a nagy múzeumok vezetőit – célozzák, mert a kanadai kabinet szerint népszerűsítik az orosz hadsereg tevékenységét. A kormány hangsúlyozza, hogy 2014 óta Kanada több mint 2600 oroszországi, fehéroroszországi, ukrajnai és moldovai személy, valamint szervezet ellen vezetett be szankciókat.

Kincs, ami nincs – Hol vannak az állítólag lefoglalt oroszországi pénzek?

Az ukrán újjáépítést fedező pénz oroszlánrészét – legalábbis az ottani várakozások szerint – a Nyugaton fellelhető eszközök, Oroszország állami tartalékainak egy része, illetve oroszországi magánszemélyek (oligarchák) vagyonának lefoglalásával szerzett pénzek képeznék. De megvan-e ez az oroszországi vagyon, ha igen, hol, és mennyi ez a fedezet, miként lehet hozzányúlni? A módszer a nemzetközi jog szerint nem elfogadott, aminek a jelentőségét a vastag pénztárcájú, az egész világról érkező betétesek szempontjából hiba lenne alábecsülni.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.