BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kissinger Vang Ji kínai külügyi államtanácsossal találkozott

A százéves diplomata kulcsszerepet játszott a kínai–amerikai kapcsolatok felvételében.

Miután tárgyalásokat folytatott Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszterrel – aki úttörő szerepet játszott az amerikai–kínai kapcsolatok normalizálásában megbízatása idején –, a százéves diplomata bölcsességét méltatta Vang Ji kínai külügyi államtanácsos, hozzátéve, hogy az Egyesült Államoknak a Kissinger-féle diplomáciai bölcsességre van szüksége Kína-politikájában.

Vang régi barátnak nevezte Kissingert, aki szerinte pótolhatatlan szerepet  játszik a két nagyhatalom vezetése közötti kölcsönös megértés előmozdításában. Hangsúlyozta, hogy Kínát lehetetlen kívülről megreformálni, és még inkább lehetetlen körbezárni vagy feltartóztatni.

This handout picture taken and released by China's Ministry of Foreign Affairs on July 19, 2023 shows Director of the Office of the Foreign Affairs Commission of the Communist Party of China's Central Committee Wang Yi (R) speaking with former US secretary of state Henry Kissinger (L) during a meeting in Beijing. (Photo by Handout / China's Ministry of Foreign Affairs / AFP) / -----EDITORS NOTE --- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / China's Ministry of Foreign Affairs " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Fotó: AFP

Kissinger a kínai külügyminisztérium közleménye szerint aláhúzta, hogy akármilyen nehéz is, mindkét oldalnak egyenlő félként kell kezelnie a másikat, és fenn kell tartania a kapcsolatot a másikkal. Hozzátette, hogy elfogadhatatlan, ha megpróbálják elszigetelni a másik felet.

Van mindemellett Tajvan kapcsán elmondta azt is, hogy 

az Egyesült Államoknak távolságot kellene tartania a tajvani függetlenségre törekvő szeparatista tevékenységtől, ha Washington stabilitást szeretne a Tajvani-szorosban.

Kissinger kedden Li Sang-fu kínai hadügyminiszterrel is találkozott, felvetve annak a lehetőségét, hogy az amerikai kormány követeként jelenik meg Kínában, miután Li elzárkózik attól, hogy amerikai kollégájával, Lloyd Austinnal találkozzon. A Fehér Ház közlése szerint azonban Kissinger nem az amerikai kormány nevében tárgyal. A márciusban hivatalba lépett Li továbbra is amerikai szankciós listán van amiatt, hogy 2017-ben részt vett a legnagyobb orosz fegyverexportőrrel lebonyolított kereskedelmi ügyletben. Peking már kérte a büntetőintézkedés megszüntetését a párbeszéd előmozdítása érdekében.

Az ugyancsak Kínában tárgyaló amerikai klímaügyi megbízott, John Kerry – aki szintén korábban külügyminiszter volt – szerdán, látogatása végén arról számolt be, hogy a két fél újrakezdi a klímaváltozással kapcsolatos párbeszédet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.