BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Leopard II main battle tank
24 May 2023, Bavaria, Pfreimd: A Leopard II A6 main battle tank of Panzer Battalion 104 stands in the Oberpfalz barracks. Photo: Armin Weigel/dpa (Photo by ARMIN WEIGEL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Leopard-2 harckocsikkal erősítene az olasz hadsereg

Olaszország jelenleg több mint 200 darab olasz gyártmányú Ariete harckocsival rendelkezik, ezekből azonban csak ötven van bevethető állapotban.

Olaszország német Leopard-2 harckocsik beszerzését tervezi készletei feltöltésére – közölte csütörtökön Isabella Rauti, az olasz védelmi minisztérium helyettes államtitkára. A beszerzés részét képezi a hadsereg átfogó modernizálására vonatkozó kormányzati elképzelésnek – ismertette Rauti az illetékes parlamenti bizottság előtti meghallgatásán.

Leopard II main battle tank
24 May 2023, Bavaria, Pfreimd: A Leopard II A6 main battle tank of Panzer Battalion 104 stands in the Oberpfalz barracks. Photo: Armin Weigel/dpa (Photo by ARMIN WEIGEL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Fotó: ARMIN WEIGEL / AFP

Az ukrajnai háború kezdete óta ez az első ilyen jellegű olasz intézkedés. Rauti közölte, hogy 2024-ig az olasz kormány négymilliárd eurót (1500 milliárd forint) különített el katonai projektekre. Védelmi források szerint az olasz kormány 125 darab Leopard-2 páncélos beszerzését tervezi a német Krauss-Maffei Wegmann és Rheinmetall hadiipari vállalatoktól. Olaszország jelenleg több mint 200 darab olasz gyártmányú Ariete harckocsival rendelkezik, ezekből azonban csak ötven van bevethető állapotban. A kabinet tervei szerint a harcjárműparkot az új beszerzések mellett korszerűsíteni is fogják.

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) szerint tavaly a katonai kiadások globálisan 2240 milliárd dollárt értek el. Európa 480 milliárdot költött, ami éves szinten 13 százalékos emelkedés. Ez egyrészt a legerősebb növekedés több mint 30 éve, másrészt a kiadások a legmagasabb szintet érték el a hidegháború vége óta. A közép- és nyugat-európai országok 345 milliárd dollárt fordítottak a területre, míg Ukrajna 44 milliárddal, Oroszország pedig több mint 86 milliárd dollárral növelte a költségeket.

Bár az öreg kontinens fegyverkezik, elmarad az Egyesült Államoktól: a legnagyobb katonai költségvetése még mindig Washingtonnak van, amely 877 milliárd dollárral a világ teljes katonai kiadásainak 39 százalékát adja. A második helyen álló Kína 292 milliárd dollárt költ a területre, a két ország együtt a globális fegyverkezés több mint feléért felelős. A SIPRI szerint a tendencia a jövőben tovább folytatódik.

Rögös, kátyús út Európa újrafelfegyverzése

Egészen az 1990-es évek elejéig kell visszatekerni a képzeletbeli időgépet, hogy megértsük a mostani folyamatokat. Bő 30 évvel ezelőtt az európai országok fellélegeztek. A Varsói Szerződés szétesett, a hidegháború véget ért, Oroszország gyengülését a Szovjetunió szétesése is bizonyítja, demokráciák születtek, a békés építkezés vágya lengte be Európát. Ebben a helyzetben a legtöbb ország megnyirbálta védelmi költségvetését, haderejét csökkentette, fegyvereinek egy részét értékesítette.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.