A szellemi és a fizikai munka is különösképpen megterhelő lehet a balkezesek számára, mivel a legtöbb eszközt a jobbkezeseknek fejlesztették ki. Így kihívás elé kerültek a mérnökök és az építőmunkások is. Balkezesként például még a leggyakoribb kést, sőt még a legegyszerűbb vonalzót sem könnyű használni. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala összegyűjtött néhány hétköznapi találmányt, amelyek megkönnyíthetik a balkezesek életét.
A balkezesek életminőségén és kényelmén javító eszközökre várhatóan egyre nagyobb lesz az igény.
A lakosság 10 százaléka balkezes, ám ez a szám a következő években valószínűleg tovább nő,
mivel mára a fejlett országokban jószerivel kihaltak a balkezességet elutasító hagyományok. Ezenkívül az oktatási rendszer is elfogadta a balkezességet: manapság az óvodákban és iskolákban sem szoktatják át a gyerekeket a jobb kéz használatára.
Augusztus 13. a balkezesek világnapja 1976 óta.
Kaucsics Sándor 2006-ban kérelmezte találmánya, egy balkezes számítógép-billentyűzet szabadalmát. Az eszköz a megszokottnak a tükörképe. A numerikus billentyűzet, a nyilak, a „page”, valamint a parancsgombok, mint például a beillesztés és a törlés, a baloldalra kerültek. A Logitech 2006-ban dobta piacra az első balkezes egerét, az MX610-et, azóta több gyártó is tervezett hasonlóan kényelmes egeret.
Az Európai Szabadalmi Hivatalban 2011-ben olyan késkészletet jegyeztek be, amelynek darabjait balkezeseknek tervezték. A Kuhn Rikon svájci edénygyártó egyik legnépszerűbb terméke pedig az az ergonomikus konzervnyitó, amelyet a jobb- és a balkezesek egyaránt kényelmesen használhatnak.
A brit Anything Left Handed olyan vonalzókat forgalmaz, amelyekre a számokat jobbról balra haladva írták fel. Ilyen elv mentén készült a FastCap mérőszalagja is, amely lehetővé teszi, hogy a balkezeseknek nem kell fejjel lefelé leolvasniuk a számokat.
Összességében ma már viszonylag sok kereskedelmi forgalomba került találmány teszi könnyebbé a balkezes emberek mindennapjait, ám mindezek mellett az élet számos területén lehet még javítani az életminőségükön és a kényelmükön.
Felfedték Michelangelo titkátMichelangelo, a reneszánsz géniusz balkezes volt, bár fiatalkora óta jobb kézzel kellett festenie – erre az eredményre jutott Davide Lazzeri, a Firenzei Egyetem kutatója, aki tanulmányát a Clinical Anatomy című szaklapban mutatta be. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.