A 19. század óta példátlan méretű vihar sújtotta Pekinget és Észak-Kínát, a rekordmennyiségű eső okozta áradások legalább húsz ember életét követelték, miközben az ázsiai ország legnagyobb részén extrém hőmérsékleteket és az elmúlt évtizedek legnagyobb aszályát lehet megtapasztalni – írta a Bloomberg.
A pekingi meteorológiai hivatal közleménye szerint a kínai fővárosban szombattól szerdáig mintegy 75 centiméter eső esett, az árvizek és a viharos idő pedig egész kerületeket mosott el. 1883 óta, amikor az első méréseket jegyezték fel, még nem esett ennyi eső Pekingben.
A rekordmennyiségű csapadék mindössze hat héttel azután hullott le, hogy a fővárosban elérték a valaha mért legmagasabb hőmérsékletet, 41,8 Celsius-fokot.
A Doksuri tájfun maradványai széles körű áradásokat és károkat okoztak, és a héten közel egymillió embert kellett evakuálni otthonából Pekingben és a szomszédos Hebei tartományban. Az esőzés okozta veszély szerdára enyhült a fővárosban, de a hatóságok figyelmeztettek, hogy a viharok észak felé tartanak, olyan tartományok felé, amelyek a szénbányászat és a mezőgazdaság kulcsfontosságú központjai.
Halálos áldozatai is vannak a pekingi esőzésnekTöbb tucat embert eltűntként keresnek a kínai fővárosban. |
Kelet-Ázsiában a hatóságok egy másik vihart, a Khanun tájfunt is figyelemmel kísérik. A kínai Nemzeti Meteorológiai Központ szerdán közölte, hogy a következő napokban fogja elérni a Japán-tengert, és a kontinens felé tart.
A szélsőséges időjárási jelenségek sorozata rávilágít arra, hogy az éghajlatváltozás egyre jobban veszélyezteti Kína lassan lábra álló gazdaságát.
A példátlan hőség és az intenzív esőzések közötti drámai ingadozások próbára teszik Kína képességét, hogy megbirkózzon az egyre vadabb időjárással, mivel a magas hőmérsékletet nem bírják az elektromos hálózatok, és a vízellátás sem biztonságos, ha túl nagy a hőség, míg az áradások tönkreteszik a termést és fenyegetik a városi lakosságot. Ráadásul az országot tavaly óta az elmúlt hatvan év legnagyobb aszálya sújtja, amely a mezőgazdaságban és az élelmiszer-ellátásban is egyre nagyobb károkat okoz.
Az illetékesek már többször figyelmeztettek arra, hogy Kína a nagy népessége és az egyenlőtlenül elosztott vízkészletei miatt különösen érzékeny az klímaváltozás hatásaira, s erre még az elmúlt évek infrastrukturális fejlesztései sem tudtak megoldást nyújtani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.