Több mint három évtized után megszünteti tevékenységét az Európai Unióban a Nyílt Társadalom Alapítványok (Open Society Foundations, OSF) nevű szervezet – erről a Szabad Európa számolt be. Az OSF Soros György milliárdos, a fedezeti alapkezelőből lett filantróp üzletember birodalma. Pontosabban nyár közepe óta a fiáé, Alexander Sorosé, aki átvette 92 éves édesapjától az operatív irányítást.
A lap egy pénteki levélre hivatkozik, amelyben az alapítvány három munkatársa az OSF igazgatótanácsának legutóbbi döntéséről – vagyis hogy elhagyják az Európai Uniót – értesíti a magyar partnerszervezeteket. Tehát azokat, akik eddig részesültek az alapítvány forrásaiból. Az OSF tetemes vagyon fölött gazdálkodik, és összességében 25 milliárd dollár az értéke. A szervezetnek egyébként hosszú ideig Budapesten volt a székhelye, majd 2018-ban elköltözött Berlinbe.
Az idézett levél szerint az OSF vezetése „radikális stratégiai irányváltásról döntött” annak érdekében, hogy a szervezet által nyújtott finanszírozás a lehető legnagyobb hatást tudja elérni. Az indoklás szerint ezért szüntetik meg az OSF Európai Unión belüli tevékenységének nagy részét, hogy az itt felhasznált pénzeket felszabadítsák, és a világ más részein költsék el. Ennek kapcsán kiemelték:
mostantól rendkívül korlátozott lesz az Európán belülre koncentrált pénzügyi mozgástér.
Szerintük amúgy sem indokolt több pénzt ide allokálni, mert az uniós intézmények és kormányok tetemes összegeket fordítanak egyébként is
Márpedig az OSF éppen ezeken a területeken aktív. Európát a jövőben csak „a nagy, globális témákban betöltött szerepével összefüggésben” fogják figyelembe venni. A levélből az is kiderült, hogy 2024-ben átalakítják az OSF szervezeti felépítését is.
Sajtóértesülések szerint az OSF-en belül is keveset tudnak a részletekről, például a kivonulás ütemezéséről. A 444 viszont konkrétumokat is közölt az OSF európai kivonulásának hatásairól. A cikk szerint a Soros-alapítvány a közeljövőben minden érdemi, az unión belül folytatott tevékenységét és támogatási programját abbahagyja.
Ez egy nehéz döntés volt, mert az OSF vezetése büszke arra, amit fennállása során elért Európában. A döntés nem a múltban elvégzett munka eredményét tükrözi, hanem stratégiai megfontolás eredménye
– idézték a hivatalos döntés indoklását. Ugyanakkor a változás az OSF dolgozói életében igenis kemény helyzeteket szül. A 444-nek az alapítványok szóvivője, Alissa Sadler azt írta, hogy az új modell megvalósítása a jelenlegi működés újratervezésével és átalakításával, valamint a létszám jelentős, nem kevesebb mint
40 százalékos csökkentésével járna világszerte.
A lap információi szerint az elbocsátások már elkezdődtek több európai irodában, így Berlinben, Barcelonában és Londonban is nagyszámú munkavállalótól vált meg az OSF.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.