BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olaszország óva inti a Nyugatot a katonai beavatkozástól Nigerben

Csakis diplomáciai úton szabad rendezni a nigeri helyzetet, és el kell kerülni mindenféle katonai beavatkozást – mondta az olasz külügyminiszter. Antonio Tajani szerint az afrikai országoknak érezniük kell, hogy partnerként kezelik őket. Tárgyalni kell, mert egy meggondolatlan, agresszív lépés éket verhet Afrika és Európa közé.

Ki kell zárni bármilyen nyugati katonai beavatkozást Nigerben, mivel az az új gyarmatosítás benyomását keltené – kommentálta a nyugat-afrikai országban kialakult helyzetet Antonio Tajani olasz külügyminiszter egy szerda reggeli interjúban.

Fotó: Franck Robichon / AFP

Antonio Tajani kijelentette, szükség van nyomásgyakorlásra annak érdekében, hogy Nigerben helyreálljanak a demokratikus állapotok.

A diplomáciának kell felülkerekednie 

– mondta.

Olaszországot Afrikában nem tartják újragyarmatosító erőnek

– hangoztatta. Hozzátette: Afrika gazdasági erősítésén kell dolgozni, az egész kontinenst Olaszországnak, Európának és a Nyugatnak partnerként kell kezelnie. Tajani úgy vélte, a nyugati-afrikai vegyesvállalatok támogatásával lehet elérni, hogy a jelentős nyersanyag-forrással rendelkező országok „egyenértékűnek” érezzék magukat partnereikkel. Emlékeztetett, hogy Olaszország hatpontos csomagot dolgozott ki az afrikai országokkal való együttműködésre, és annak részét képezi az afrikai politikai, társadalmi vezetőréteg képzése is a közös párbeszéd erősítése érdekében.

Egy magyar állampolgárt is evakuáltak Nigerből

A múlt heti nigeri puccs után egyre több ország evakuálja az állampolgárait az afrikai államból. A franciaellenes megmozdulásokat követően először Párizs szervezett légifolyosót polgárai kimentésére, majd nem sokkal később Olaszország is hasonlóképpen cselekedett. Az olasz hadsereg segítségével egy magyar állampolgárt is kihoztak Niamey-ből, egyelőre több magyarról nincs információ a területen.

Nigerben július 26-án Abdourahamane Tiani tábornok vezetésével indult katonai puccs, amelynek keretében elfogták az ország megválasztott elnökét, Mohamed Bazoumot. Ez volt a harmadik puccs azóta, hogy Bazoumot megválasztották. Az elnök elfogása után Tiani tábornok az ország vezetőjének kiáltotta ki magát.

Tiani az államhatalom megdöntését a dzsihadista vérontásokkal, az országot átszövő korrupcióval és a gazdasági nehézségekkel indokolta.

A puccs után Franciaország és az Európai Unió egyaránt felfüggesztette a biztonsági együttműködést Nigerrel, valamint a pénzügyi támogatásokat is leállították. Az Egyesült Államok közölte, hogy az országnak szánt segélyek leállítását fontolgatja.

A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) vasárnap rendkívüli csúcstalálkozót tartott, ahol egy hetet adtak Tianinak arra, hogy visszahelyezze pozíciójába az ország megválasztott elnökét. A közösség erőszakot helyezett kilátásba, ha a tábornok nem teljesíti a követeléseket.

A nigeri puccs vezetői korábban azt hangoztatták, hogy Franciaország katonai beavatkozást tervez az országban, azonban Párizs tagadja ezeket a vádakat. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.