Augusztus 11-én kelt az a határozat, amelyben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Növényvédelmi és Borászati Igazgatósága engedélyezte a Mospilan 20 SG készítmény drónról történő kijuttatását – írja a Teol.
Az engedély nem teljes körű, csak cseresznye-, meggy- és diókultúrákra érvényes, és a Combi-protec nevezetű csalogató anyaggal történő együttes alkalmazásra érvényes
– mondta a lapnak Jordán László növényorvos, szakértő, a Légtér.hu üzemeltetője.
A mezőgazdaságban a drónokat alapvetően kétféle feladatra lehet használni: felvételezésre vagy valamilyen anyag kijuttatására. A felvételezésnek több formája használatos, attól függően, hogy milyen kamerával szerelik fel a gépet. Termésbecslést, vadkárt, aszálykárt, zöldtömeget és egy sor más dolgot lehet mérni velük. A talaj állapotát is lehet kamerákon keresztül figyelni: az eróziós károktól a tápanyag-ellátottságig rengeteg adat rögzítésére van lehetőség.
A drónos növényvédelem az Európai Unióban is gyerekcipőben jár. Magyarországon pár napja jelent meg az első, a növényvédelmi drónok munkáját lehetővé tevő jogszabály, és az első olyan növényvédőszer-engedély, amely nem ideiglenes, hanem állandó. És egyre több a felkészült, nagy tapasztalattal rendelkező szakember. A fejlődés megállíthatatlan, és minden bizonnyal a permeteződrónok is egyre jobbak, egyre „okosabbak” lesznek.
A szekszárdi borvidéken is fejlesztés alatt áll a drónnal való szőlőpermetezés, a traktorral nehezen megközelítő helyeken tenne nagy szolgálatot. A megkérdezett borászok elmondták, engedélyt még nem kaptak, fejlesztés alatt áll a technológia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.