A világ legnagyobb országainak vezetői – köztük Joe Biden amerikai elnök, Olaf Scholz német kancellár és Kisida Fumio japán elnök – Újdelhiben találkoznak, hogy a hétvégi G20-csúcson a nemzetközi gazdaság problémáiról, a geopolitikai kihívásokról és a globális együttműködésről tárgyaljanak.
Az 1999-ben alapított államközi fórumon – amely 19 ország és az Európai Unió pénzügyminisztereit ülteti le egy tárgyalóasztalhoz, hogy megvitassák a világgazdaság legnagyobb kérdéseit – 2008 óta az államfők is megjelennek: emiatt a G20-ak csúcstalálkozója az év egyik legjelentősebb nemzetközi geopolitikai eseménye szokott lenni.
Idén India lesz a házigazda, Narendra Modi miniszterelnök pedig arra számít, hogy a szeptember 9–10-i találkozón megerősíti az országa globális vezető szerepét, s megpróbál a fejlődő országok szószólójává válni.
Ez az első alkalom, hogy a dél-ázsiai ország vendégül láthatja a csoport vezetőit, az indiai kormány pedig emiatt nem spórolt az előkészületeken. A főváros, Újdelhi kivirágzott, az utcákat hagyományos dekorációk és zászlók díszítik, a találkozó hétvégéjét nemzeti ünnepként kezelik, az elmúlt hónapokban pedig több száz közterületet újítottak fel, hogy a G20-delegációk méltó fogadtatásban részesüljenek.
A világgazdaság vezetőinek találkozója azonban jelentős védelmi készültséget is követelt – a politikusok biztonságáról több mint 130 ezer rendőr és katona gondoskodik, az eget egy drónelhárító rendszer ellenőrzi, a városban hemzsegő majmokat pedig ragadozókról készült szobrokkal riasztják el.
Bharat lehet India új neveA G20-csúcs meghívóinak szövegén többen meglepődtek. India és Bharat egyaránt az ország hivatalos nevének számít. |
Az idei csúcstalálkozó azonban több szempontból is rendhagyó lesz. A G20 megalakulása óta nem látott geopolitikai feszültségek, többek között az orosz–ukrán háború, valamint az Egyesült Államok és Kína rivalizálása miatt félő, hogy a gazdasági kérdések háttérbe szorulnak.
A találkozón például több nemzet vezetője, Hszi Csin-ping kínai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök sem fog személyesen részt venni, ami komoly akadályt jelenhet a nemzetközi ügyekről szóló tárgyalásokon.
Kína és Oroszország távolléte miatt India az elnökségén kívül is komoly súlyt szerzett a csúcstalálkozón, amit igyekszik arra felhasználni, hogy a „globális délre” irányítsa a figyelmet.
A G20-tagállamok a világ teljes gazdasági teljesítményének több mint 80 százalékát, a Föld népességének 60 százalékát és a globális kereskedelem 75 százalékát képviselik, de a csoportot korábban sok kritika érte, hogy nem foglalkozik a fejlődő országokat aránytalanul nagy mértékben sújtó problémákkal, például az eladósodással, az élelmezésbiztonsággal és az éghajlatváltozással.
Arra törekszünk, hogy a Földön ne legyen első vagy harmadik világ, hanem a gondjainkat együtt, közösen tudjuk megoldani. A legnagyobb gazdaságok felelősek azért, hogy segítő kezet nyújtsanak a leggyengébbeknek, mivel enélkül az emberiség nem tud előrelépni
– mondta Narendra Modi indiai miniszterelnök tavaly novemberben, a 2023-as G20-csúcstalálkozó logójának és tematikájának leleplezésekor: „Egy Föld, egy család, egy jövő”.
Közös álláspont kell a globális kérdésekben az indiai elnök szerintNarendra Modi a G20-ak indiai találkozóján határozottabb fellépést sürgetett. Újdelhiben Oroszország is részt vesz a külügyminiszterek találkozóján. |
A G20-ak soros elnöksége révén a dél-ázsiai ország ígéretet tett arra, hogy a találkozón prioritásként kezeli a klímaválságot – különösen az éghajlatváltozás elleni programok finanszírozását, a zöldtechnológiák fejlesztését és az igazságos energiaátmenetet. A napirendjén emellett a nemek közötti esélyegyenlőség megerősítése, a gazdasági növekedés és a digitális közinfrastruktúra fejlesztése is szerepel.
India idén kilenc országot – Banglades, Egyiptom, Mauritius, Hollandia, Nigéria, Omán, Szingapúr, Spanyolország és az Egyesült Arab Emírségek – hívott meg vendégként a G20-as csúcsra, sőt Modi nemrég még azt is javasolta, hogy az Afrikai Uniót tegyék a csoport állandó tagjává.
A G20 alapvető megbízatása a gazdasági növekedés és fejlődés előmozdítása, ez azonban nem működhet, ha nem foglalkozunk a globális dél alapvető aggodalmaival
– mondta augusztus végén Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.