Szarvastól tíz kilométerre 3,1 magnitúdójú földrengés volt 7 óra 9 perckor – közölte a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma pénteken.
A földrengést Szarvason, Csabacsűdön, Örménykúton, valamint több más településen is érezhették – tájékoztatott Kalmár Dániel szeizmológus.
Augusztusban összesen 99 földrengés pattant ki a Szarvas, Kondoros, Mezőberény és Gyomaendrőd települések által bezárt négyszögben, az első egy 1,7-es magnitúdójú rengés volt, amelyet pár perccel később egy 4,0 és egy 4,1-es követett.
Békés vármegyében több olyan dolog is zajlik, ami emberi tevékenység által indukált földrengéshez vezethet:
folyik a Corvinus projekt, amely a hazai szénhidrogén-termelés növelését célozza. A munka során éppen ebben a régióban, a földrengés-epicentrumoktól északkeletre folynak a kutatások. A területen akár négy kilométer mély földgáztermelő kutakat is lefúrnának, majd üzemeltetnének.
A térségben zajló geotermikus projekteket is meg kell vizsgálni: a Mezőberényben 2011–2012-ben épült geotermikus erőmű pont olyan technológián alapul, amely a világ más pontjain bizonyítottan hozzájárult indukált földrengések kiváltásához.
Az alábbi linken érhető el Aszódi Attilának, a BME Nukleáris Technikai Intézete egyetemi tanárának bejegyzése, amely beszámol arról is, hogyan kezelték Bázelben a geotermikus kutatások szeizmikus kockázatait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.