Bemutatta első saját fejlesztésű tengeralattjáróját csütörtökön Tajvan, nagy lépést téve az ország védelmi és elrettentő képességeinek fejlesztésében. A Kína által saját területnek gondolt sziget védelmi stratégiájában és haderejének modernizálásában fontos szerepet játszik a több éve húzódó projekt.
A 2016-ban megválasztott tajvani elnök, Caj Jing-ven, aki hatalomra kerülésekor elindította a programot, maga is részt vett a Narvál nevet viselő tengeralattjáró leleplezésén a sziget déli Kaoszinug városában, és arról beszélt, hogy korábban lehetetlen feladatnak tűnt a saját gyártású tengeralattjáró – mely a tervezett nyolc vízi járműből az első – vízre bocsátása, ám most az mégis megvalósult.
Caj szerint az eszköz fontos része az ország asszimetrikus hadviselési képességeinek. Hozzátette, hogy a kockázatok ellenére Tajvannak tovább kell haladnia a védelmi önellátás irányába – számolt be a hadihajó bemutatásáról a Reuters.
A projekt megvalósításához a diplomácia terén elszigetelt sziget sikeresen vett igénybe külföldi szakértelmet és technológiát is, és Tajvan azt reméli, hogy 2027-re már két belföldi gyártású tengeralattjáró teljesít szolgálatot, melyeket a későbbiekben rakétákkal is felszerelnek majd. A 49,36 milliárd tajvani dollárba (1,53 milliárd amerikai dollár, több mint 570 milliárd forint) kerülő
tengeralattjáró jelenleg az amerikai Lockheed Martin fegyverrendszerét használja, többek között a Mark 48 típusú nehéztorpedókat.
A jövő hónapban indul az eszköz tesztelése a tengeren, és 2024 végéig azt át is adják a tervek szerint a tajvani haditengerészetnek. Huang Su-Kuang admirális, Caj biztonsági tanácsadója stratégiai elrettentésként írta le a tengeralattjárót, ami segítheti a sziget keleti parti kikötőinek nyitva tartását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.